22. října 2009 12:34 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy si půjčí dvě miliardy, chybí jim na nákup nových vozů

České dráhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA České dráhy chystají emisi dluhopisů za dvě miliardy korun. Uzavřely již mandátní smlouvu s ČSOB, získané prostředky chtějí využít zejména na nákup nových železničních vozů. Historicky první emise Českých drah je podmíněna souhlasem ČNB.

Předpokládaný termín vydání dluhopisů je letošní listopad, uvedla dnes firma. Dluhopisy se splatností v roce 2012 jsou určeny pro tuzemské investory a nebudou kotované ani obchodovatelné na žádném regulovaném trhu.

Prostředky získané prostřednictvím emitovaných dluhopisů dráhy využijí k financování svého investičního programu, především k nákupu moderních železničních vozů využívaných v rámci služby ve veřejném zájmu.

Na tyto služby společnost uzavírá dlouhodobé smlouvy se státem a kraji. Smlouvy zajišťují plnou úhradu prokazatelné ztráty včetně přiměřeného zisku po dobu až deseti let.

Potřeba je osm miliard ročně
Dráhy chtějí podle generálního ředitele Petra Žaludy v roce 2012 vydat obligace za minimálně deset miliard korun a z jejich prodeje poté financovat obnovu vozového parku. Aby se vozový park s průměrným stářím 26 let výrazněji omladil, potřeboval by podnik investovat minimálně osm miliard korun ročně. Letos na koleje vyjedou nové vozy za 4,5 miliardy korun.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz