26. dubna 2010 15:53 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy vrací Jančurovi úder: Na Ústecko nakoupí vlaky za miliardu

Pantograf 560 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pantograf 560 | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

ÚSTÍ NAD LABEM České dráhy koupí do tří let nejméně sedm moderních klimatizovaných pantografů, do pěti let pak osm moderních motorových souprav. Všechny jsou určeny pro železniční tratě v Ústeckém kraji a budou stát více než miliardu korun. Dráhy investici oznámily ihned poté, co konkurenční RegioJet ze skupiny Student Agency zahájil o víkendu na severu Čech propagační jízdy svých vlaků.

Boj ČD s Jančurou o železnici v krajích

České dráhy budou zajišťovat železniční dopravu v Ústeckém kraji v příštích deseti letech. Smlouvu schválili krajští zastupitelé loni v listopadu. Kraj drahám zaplatí 471 milionů korun za rok, což je zhruba stejně jako v roce 2009, a ze státních peněz jim bude doplaceno 217 milionů korun. O provozování regionální dopravy v krajích usilovala i firma RegioJet, kterou vlastní společnost Student Agency podnikatele Radima Jančury. Kraje ale nakonec výběrová řízení nevypsaly a uzavřely smlouvy s Českými drahami. Výsadní postavení ČD a postup krajů Jančura dlouhodobě kritizuje a chce si na něj stěžovat v Bruselu. Například v Ústeckém kraji RegioJet nabízel cenu o 60 milionů korun ročně nižší.

S nasazením prvních motorových souprav na některé spoje na severu Čech podle mluvčího ČD Petr Šťáhlavského firma počítá letos v prosinci. "O tratích, na které vyjedou, zatím nebylo definitivně rozhodnuto. S největší pravděpodobností to ale budou některé linky v severní části regionu. Půjde o první z celkem osmi moderních motorových jednotek, které ČD zprovozní do roku 2014 v Ústeckém kraji," uvedl.

Přibližně do tří let se podle mluvčího cestující dočkají na hlavních tratích Děčín - Ústí nad Labem - Teplice - Most - Chomutov - Kadaň a Ústí nad Labem - Teplice - Litvínov také nových pantografů. "Jezdit by jich mělo nejméně sedm. České dráhy vyhlásí mezinárodní soutěž a uzavřou kontrakt na jejich výrobu ještě letos, nejpravděpodobněji do podzimu," doplnil Šťáhlavský.

Dráhy první kroky podnikly, pohodlněji můžete jet už dnes

Mezi Děčínem, Ústím nad Labem a Mostem jezdí ode dneška až do 7. května soupravy City Elefant. "Nabízejí příjemný interiér, polstrované sedačky, klimatizaci a bezbariérové řešení. Cestující si tak komfort moderních vlaků mohou s předstihem vyzkoušet už nyní," dodal Šťáhlavský.

Vlak City Elefant

Kromě nových vlaků podle něj vyjedou na tratě v Ústeckém kraji desítky dalších modernizovaných vozidel, především nízkopodlažní soupravy Regionova. Na regionální tratích na Děčínsku, Mostecku, Lounsku a Chomutovsku se poprvé objevily loni.

Čtěte více:

Radim Jančura. Vlak Regiojet společnosti Student Agency vyrazil na koleje.

Jančurův RegioJet zahájil o víkendu v Ústeckém kraji propagační jízdy dvěma soupravami Siemens Desiro na již neprovozované takzvané Kozí dráze mezi Děčínem a Krupkou na Teplicku. Možnost svézt se moderní nízkopodlažní soupravou využilo na 4000 cestujících. Právě velký zájem lidí ale přinesl problémy v podobě zpoždění, které spoje provázelo po oba víkendové dny. Na začátku se objevily i technické potíže dané tím, že trať je dlouho nepoužívaná.

Desiro Classic

Lidovky.cz, ČTK