13. srpna 2009 10:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy začnou šetřit na regionech, propustí až 500 zaměstnanců

Vlak (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA České dráhy by mohly propustit 300 až 500 zaměstnanců kvůli snižování nákladů na regionální spoje. České televizi to řekl náměstek ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek.

Regionální doprava v Česku je ztrátová. České dráhy tvrdí, že jim kraje dostatečně nepřispívají, regiony naopak míní, že stát krajskou železnici málo dotuje. "Máme připraven program, který nám ušetří, řekněme 300 až 400 milionů korun, to je ta maximální redukce z naší strany," řekl Blažek. "Když odečtu režijní úspory, tak to znamená 300 až 500 propuštěných zaměstnanců," upřesnil náměstek.

Vedle toho by ČD podle Blažka mohly o pět až deset procent snížit počet provozovaných spojů v regionech. "Nejvíce se to bude týkat těch krajů, které souvisí s okolím republiky, méně se to bude týkat okolí Prahy a Brna," dodal.

Financování regionální dopravy v ČR je dlouholetým problémem. Kraje na letošek mají ve svých rozpočtech 4,7 miliardy korun, dráhy však hovoří o celkové ztrátě 7,9 miliardy. Letos mimořádně 3,2 miliardy korun přispěje krajům stát. Pro příští rok však ministerstvo financí podobný postup odmítá.

Lidovky.cz, ČTK