5. února 2012 18:31 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy zavedly kupé pouze pro ženy, prý je ochrání před útočníky

Žena ve vlaku - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena ve vlaku - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Bezpečnější cestování po železnici slibuje novinka Českých drah. Zavádějí totiž kupé vyhrazené pouze pro ženy. Právě ony totiž často kvůli strachu volí raději dopravu autobusem nebo vlastním autem.

Dráhy se inspirovaly v zahraničí a novinku testují ve zkušebním provozu. Kupé, do kterých nemají přístup muži, jsou označeny zvláštním piktogramem. Pokud si do něj přisedne muž, je průvodčím vykázán.

"Oddíl pro dámy nabízí ženám a dívkám jistotu, pocit bezpečí a dostatek informací o průběhu cesty. Některým ženám není příjemné sedět v uzavřeném prostoru s muži,“ vysvětlil deníku MF DNES mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Kupé pro dámy jsou zavedena ve většině rychlíků a spojů EuroCity mířících do Německa, Rakouska a na Slovensko. Nedávno České dráhy představily také speciální oddělení svých souprav pro matky s dětmi nebo "tichá" kupé, ve kterých se nesmí telefonovat a hlasitě hovořit.

ČTĚTE TAKÉ:

Oddíly jen pro ženy nejsou v Evropě časté, rakouské státní dráhy je však mají ve všech spojích EC/IC. Jsou umístěny většinou v blízkosti oddílů vlakového personálu. V případě potřeby tak mají ženy blíže k průvodčím.

Bežně jsou vagony vyhrazené pro ženy k vidění v muslimských zemích. Tam však ale ženy většinou nemají na výběr, do mužských oddělení prostě nesmí.

Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.