1. července 2010 12:49 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy zmodernizují 19 lokomotiv 'Brejlovec' za 680 milionů korun

Motorová lokomotiva "brejlovec". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Motorová lokomotiva "brejlovec". | foto: ČD

PRAHA České dráhy nechají zmodernizovat 19 lokomotiv řady 750 známé pod přezdívkou Brejlovec. Rekonstrukci provede strojírenská firma CZ Loko, financovat ji bude společnost Impuls-Leasing-Austria (ILA).

Náklady drah na modernizaci a leasing budou 678 milionů korun. České dráhy to dnes oznámily v tiskovém prohlášení.

CZ Loko a ILA uspěly ve výběrovém řízení, jako způsob financování si dráhy vybraly zpětný leasing. "To znamená, že dráhy prodají lokomotivy společnosti Impuls-Leasing-Austria a po jejich modernizaci je dostanou do finančního pronájmu po dobu deseti let s následným odkupem," uvedla ředitelka odboru investic Hana Dluhošová.

Do šrotu nebo na koleje?

Motorová lokomotiva Brejlovce pocházejí z dílny ČKD Praha, které je vyrábělo především v 70. letech. Počet brejlovců na české železnici není znám, podle Klubu přátel Brejlovců jich však v uplynulých letech velká část skončila na šrotišti.

Lokomotivy se dočkají především výkonnějšího ale úspornějšího motoru, vlaky tažené brejlovci by tak měly být rychlejší. Nové stroje budou rovněž produkovat méně exhalací a hluku. Po modernizaci brejlovců dráhy vyřadí z provozu nejstarší velké motorové lokomotivy řady 749 s přezdívkou "Zamračená" nebo "Bardotka".

Obnovené brejlovce budou tahat především rychlíky z Prahy přes Písek do Český Budějovic, objeví se také v okolí Brna nebo na tratích z Hradce Králové do Trutnova a Letohradu.

Dráhy obnovou lokomotiv s typickým tvarem kabiny kráčí po stopách některých dalších dopravců, které již své brejlovce nechaly zrekonstruovat. Využívá je například OKD Doprava nebo ČD Cargo. Některé lokomotivy skončily i u zahraničních dopravců, například v Itálii. Všechny rekonstrukce provedla společnost CZ Loko.

Brejlovce pocházejí z dílny ČKD Praha, které je vyrábělo především v 70. letech. Počet brejlovců na české železnici není znám, podle Klubu přátel Brejlovců jich však v uplynulých letech velká část skončila na šrotišti.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!