31. března 2011 18:07 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Drážďany hrozbou Ruzyni? Prý jde jen o 900 lidí

letiště Drážďany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy letiště Drážďany | foto: Reprofoto

PRAHA V České republice si loni zakoupilo letenku z Drážďan přibližně 900 lidí, řekla mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová. Jde v této oblasti o jediný měřitelný údaj, uvedla mluvčí v reakci na středeční informace drážďanského letiště, které odhaduje počet českých cestujících až na 40.000.

Letiště v Drážďanech nemá podle Lagronové žádný relevantní podklad, aby mohlo doložit až 40.000 českých cestujících. "Jediné, co se dá s jistotou říci, je, že podle MIDT data (Market information data), vytažených ze systému - prodejní data z globálních rezervačních systémů - Amadeus, Galileo, Sabre apod. si v ČR koupilo cca 900 lidí letenku z Drážďan. To je skutečně jediný relevantní údaj - kromě dojmů a hypotéz drážďanského letiště," uvedla mluvčí Letiště Praha.

Čtěte více:

Za loňský rok zaznamenalo letiště v Drážďanech až 40.000 českých cestujících, řekl ve středu jeho jednatel Michael Hupe. Letiště podle něj tyto počty jen odhaduje. Letiště v saské metropoli je proti pražské Ruzyni relativně malé, loni odbavilo 1,8 milionu cestujících, proti 11,6 milionu v Praze. Počty odbavených na Ruzyni však stagnují, zatímco Drážďany vloni zaznamenaly meziroční nárůst o 7,2 procenta. Část z nových pasažérů přešla z Ruzyně, řekl Hupe.

Za posledních pět let vzrostl počet pasažérů na Letišti Praha o 7,5 procenta, na letišti v Drážďanech o 4,2 procenta. Důležitá je podle mluvčí Michaely Lagronové i skutečnost, že Drážďany jsou regionální letiště, které nemá tolik přímých spojení do destinací po celém světě jako Letiště Praha.

Lidovky.cz, ČTK