21. září 2011 20:59 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

DŘÍMAL: Tištění peněz Ameriku nespasí

Dolar (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolar (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Dnes končící dvoudenní zasedání amerického Fedu podle většiny analytiků oslovených agenturou Bloomberg pravděpodobně přinese další opatření ke stimulaci ekonomiky. Očekává se, že Fed ve své rozvaze vymění krátkodobá aktiva za dlouhodobá s cílem snížit dlouhý konec výnosové křivky a zlevnit tak třeba nákup zboží dlouhodobé spotřeby či investice a v důsledku zlepšit ekonomický výhled.

Bude však toto nové opatření fungovat? Dvě vlny kvantitativního uvolňování americkou ekonomiku příliš nenakoply, jak ukazují makroekonomická data. Odkupy dluhopisů, které Fed prováděl, spíše nafoukly rezervy bank.

Nyní zamýšlené snížení dlouhodobých sazeb má velmi malý prostor k fungování, vždyť výnosy amerických vládních dluhopisů, od kterých se další sazby odvíjí, jsou na svých dlouhodobých minimech.

Chybějící článek mezi akomodativní měnovou politikou a jejími efekty v reálné ekonomice nastoluje důležitou otázku. Do jaké míry mohou v současné turbulentní době fungovat vládní zásahy?

Výsledky kvantitativního uvolňování ukazují, že pokud si lidé a firmy nechtějí půjčovat a zvyšovat svou ekonomickou aktivitu, nepomohou žádné balíčky, i když jejich objem dosahuje stovek miliard dolarů.

Vytáhnout ekonomiku z recese a udržet ji na solidních základech může jenom pocit lidí, že se vyplatí pracovat, investovat, snažit se. Amerika by se proto měla raději zaměřit na podporu zdravého růstu, což obnáší rozumně nízké daně, omezení byrokracie či snížení federálního a státního zadlužení. Realita je však bohužel úplně jiná.

Marek Dřímal, analytik Komerční banky

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ C++

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč