Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dubaji se rychle vrátilo sebevědomí. Spouští největší letiště světa

Al Maktoum International Airport - největší letiště světa má vyrůst v Dubaji | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Al Maktoum International Airport - největší letiště světa má vyrůst v Dubaji |

PRAHA/DUBAJ Jakmile se emirát Dubaj dostal z nejhoršího, slavnostně oznámil spuštění další ze svých megalomanských staveb. Tentokráte jde o otevření první části největšího letiště světa Al Maktoum. V pondělí byla oficiálně spuštěna první fáze projektu, aby zde mohla přistát první tři nákladní letadla.

"Je to pro Dubaj velký den a zároveň výborný příslib pro budoucnost světové letecké dopravy," řekl po přistání letadel prezident Dubajského úřadu pro civilní letectví Shaikh Ahmad Bin Saeed.

Obří projekt, jehož cena se odhaduje na 82 miliard amerických dolarů, bude po dokončení dvakrát větší než celý Hongkong. Na této ploše se bude rozkládat pět ranvejí a čtyři terminály. Podle původních plánů by se měla poslední část letiště otevřít v roce 2017, vzhledem k nedávné krizi ale odborníci mluví o posunutí dostavby o pět let. První pasažéry by ale letiště mělo odbavit už v březnu příštího roku.

Po pondělním zahájení provozu je sice činnost letiště zatím spíše skromná, smlouvu s ním podepsalo zatím jen 15 nákladních leteckých společností, experti ovšem cíl Dubaje mít na svém území největší letiště světa nezpochybňují.

Po dokončení by tak letiště mělo odbavit 160 milionů cestujících a 120 milionů tun nákladu ročně. Takové množství je nepředstavitelné například ve srovnání s největším německým letištěm ve Frankfurtu, které loni přepravilo 1,8 milionů tun nákladu. Současné největší letiště světa v Atlantě pak přepraví ročně asi 90 milionu pasažérů. V porovnání s Ruzyní pak bude dubajské letiště asi patnáctkrát větší.

Čtěte více:

Podobné megalomanské projekty se přitom Dubaji v minulosti nevyplatily. Na konci minulého roku se začala její ekonomika hroutit, když na povrch vypluly vysoké dluhy developerských společností, které na zadání vlády stavěly například obrovské umělé ostrovy nebo nejvyšší budovu světa. Vláda emirátu proto musela poskytnout na restrukturalizaci těchto klíčových polostátních firem asi 9,5 miliardy dolarů.

818 metrů, to je výška mrakodrapu Burdž Dubaj, pro jejíž výstavbu dodala výtahy česká firma Pega Hoist

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.