27. června 2017 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Důležitá středočeská silnice u D5 bude hotová nejdříve za pět let

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ŘSD

RUDNÁ Stavba silnice 101 v nové trase začne u Rudné u Prahy nejdříve za pět let, bude sloužit jako obchvat několika obcí. Náklady na osmikilometrovou silnici podle odhadů přesáhnou 400 milionů korun.

Takzvaná přeložka silnice 101 by pomohla obcím od vysoké dopravní zátěže, v Rudné je také nebezpečná křižovatka, kde se kříží silnice 101 se silnicí 605. Nová silnice by tak zvýšila i bezpečnost a plynulost dopravy.

Hejtmanství má nyní hotovou studii, spolu s obcemi už vybralo variantu trasy, po které nová silnice mezi Rudnou a Unhoští povede.

„Trasa přeložky je v současné době v územní rezervě územního plánu Středočeského kraje, jako veřejně prospěšná stavba bude zařazena v následující aktualizaci zásad územního rozvoje, projektová dokumentace a výkupy pozemků nejsou zatím řešeny,“ uvedl mluvčí středočeského hejtmanství Pavel Lochař.

Stavba bude podle mluvčího rozdělena minimálně do dvou etap, v první by mohl být vybudován úsek mezi dálnicí D5 u Rudné a obchvat Drahelčic.

Protože ještě není stavba zanesena v zásadách územního rozvoje, což je podkladový dokument pro důležité stavby regionálního významu, nepředpokládá hejtmanství výstavbu dříve než před rokem 2022.

Kde se budou opravovat dálnice v roce 2017?
Plánovaná oprava dálnice D5.
ČTK