13. ledna 2011 14:40 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dvořák: místo metra povede na ruzyňské letiště tramvaj

Nízkopodlažní tramvaj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nízkopodlažní tramvaj | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Martin Dvořák, ředitel dopravního podniku v Praze, přišel se zajímavým nápadem. Na ruzyňské letiště nepovede metro ani plánovaná rychlodráha, ale tramvaj. Podle Dvořáka je to nejlevnější způsob kolejové dopravy.

Zprávu přinesl server iDnes.cz
"Začali jsme jednat s městem, letištěm a dalšími institucemi. Praha potřebuje kolejovou dopravu na letiště a vzhledem k tomu, že metro je drahé, bude ještě dlouho trvat, pokud se vůbec postaví. Nejlevnější a nejrychlejší variantou by byla tramvaj," říká šéf Dopravního podniku Martin Dvořák.

Pro tento návrh hraje i fakt, že plánované prodloužení metra A zamítl v prosinci primátor Bohuslav Svoboda.

Tramvaje, které by po trase na letiště měly jezdit, by byly uzpůsobeny pro cestující s kufry a nezastavovaly by na všech zastávkách. V podstatě by šlo o expresní linku.

Tramvaj by měla vést minimálně na Veleslavín. Otázkou je, zda dále povede prodloužená linka metra, nebo další tramvajový spoj, který cestující dopraví do centra města.

Nyní odborníci prý zkoumají klady a zápory tratě na letiště. Nedostatkem celé myšlenky je zatím to, že i expresní tramvaj by byla pomalejší než metro nebo vlak. "Odsouhlasit takhle rozsáhlý projekt a uskutečnit ho by určitě nebylo možné dřív než v okamžiku zprovoznění prodloužené trasy metra A," uvedl Martin Dvořák.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.