10. října 2014 16:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tesla na cestě k autopilotovi. E-auto samo parkuje a pozná riziko

Nová podoba elektromobilu Tesla S. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová podoba elektromobilu Tesla S. | foto: Reuters

HAWTHORNE Nejznámější výrobce elektromobilů Tesla představil vůz, který považuje za první krok na cestě k plně automatickému řízení. Vylepšený model s označením S umí sám zaparkovat a má senzor, který dokáže upozornit na případná nebezpečí.

Automobilový trh v posledním roce stále častěji představuje novinky, které pomáhají řidiči rozeznat hrozící riziko nehody.

Poté, co firma General Motors před měsícem oznámila vývoj vozu, který dokáže na silnici komunikovat s jinými auty na silnici, připravila vylepšení také automobilka Tesla. Společnost miliardáře-vizionáře Elona Muska v pátek představila novou podobu modelu S.

PSALI JSME:

Jde o elektromobil, který umí sám zajet do garáže. Dokáže také díky speciálnímu čidlu zaznamenat překážky na silnici či přecházejícího chodce. Nutno vak dodat, že jde teprve o první krok k “autopilotovi“.

„Musím upozornit na to, že tento hardware neumožňuje plně automatické řízení auta. Stejně tak není možné, aby řidič při jízdě usnul,“ varoval při slavnostním představení v kalifornském Hawthornu majitel Tesly Elon Musk.

Nový model S má duální motor, větší zrychlení a pohon na všechny čtyři kola.

Nová podoba elektromobilu Tesla S.
Nová podoba elektromobilu Tesla S.
Majitel automobilky Tesla Elon Musk.
Majitel automobilky Tesla Elon Musk.

Společnost, která platí za nejznámějšího a nejúspěšnějšího výrobce elektromobilů na světě, příští rok představí SUV s označením X. Půjde o třetí model Tesly, která na trhu působí od roku 2003. Současný model S je pouze variací vozu z roku 2012.

„Autopilotem“ se zabývá mimo jiné také internetová společnost Google. Pracuje na technologii, která má umožnit plně automatické řízení.

mipMichal Pavec