11. července 2012 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Škoda Transportation žene spor s Českými drahami k arbitráži

První dvoupodlažní elektrický vlak EJ675 určený pro ukrajinskou železnici z produkce Škoda Transportation.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První dvoupodlažní elektrický vlak EJ675 určený pro ukrajinskou železnici z produkce Škoda Transportation. | foto: ČTK

PRAHA Škoda Transportation pohnala k arbitráži spor s Českými drahami (ČD), který firmy vedou kvůli zpoždění dodávek lokomotiv. Dodání 20 strojů za 2,6 miliardy korun bez DPH má již téměř tříleté zpoždění.

České dráhy začaly Škodě strhávat z plateb penále, což podle deníku přimělo výrobce lokomotiv k zahájení arbitráže. Ve středečním vydání to píše deník E15.

Penále neustále narůstá
"Nic jiného nám nezbylo, nebyli jsme schopni se dohodnout," řekl deníku šéf Škody Transportation Josef Bernard. I vedení Českých drah v minulosti uvedlo, že vše míří k arbitráži.

ČTĚTE TAKÉ

Penále požadované drahami neustále roste, už přesáhlo 700 milionů korun. ČD zatím Škodě strhly z plateb 200 milionů korun. Plzeňský výrobce lokomotiv se hájí tím, že zpoždění způsobily nové normy TSI, které přinesly například jiné nárazové parametry. Údajně tak přišly vniveč desetitisíce hodin práce konstruktérů. Na českých kolejích už sice jezdí 12 nových lokomotiv, stále však pouze ve zkušebním provozu.

Lidovky.cz, ČTK