Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Elektrické vlaky do Chrudimi nepojedou, armáda se bojí o letadla

Pantograf - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pantograf - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PARDUBICE Plánovaná elektrifikace trati z Chrudimi do Pardubic se s největší pravděpodobností neuskuteční. Proti se postavila armáda i Úřad pro civilní letectví. Elektrické dráty by vadily leteckému provozu, mezi Chrudimí a Pardubicemi tak budou i nadále jezdit motorové vlaky.

Informovala o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Lidé budou muset i nadále při cestě z Chrudimi do Hradce Králové přesedat v Rosicích, na trati by se však měly objevit moderní soupravy.

 "Vydali jsme záporné stanovisko. Případná elektrifikace této trati by mohla ohrozit bezpečnost letového provozu a navíc by zasahovala do ochranného pásma letiště, čímž by ohrozila provoz na veřejném letišti v Pardubicích," řekla listu tisková mluvčí Úřadu pro civilní letectví Jitka Ungerová.

Možnost, že by se trať mezi Chrudimí a Pardubicemi napřímila vybudováním takzvané Medlešické spojky a vyhnula se tak blízkosti letiště, v současnosti vylučuje nedostatek peněz. Výstavba by byla příliš nákladná.

"Pokud chceme mít tuto trať elektrifikovanou, řešila by situaci Medlešická spojka. Tedy narovnání trati. To je ovšem několikamiliardová záležitost, což v této době asi není příliš reálné," řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Levnější bude úprava kolejí
Motorové vlaky sice na trati zůstanou, železničáři ale slibují upravit úzké místo mezi Chrudimí a Pardubicemi, průtah Rosicemi. "Přicházíme s novou alternativou. Chtěli bychom na nádraží v Rosicích, kde se musí vlaky přepřahat, upravit kolejiště tak, aby tady nedocházelo ke zdržení, jako je tomu nyní. Toto řešení je čtyřikrát až pětkrát levnější, než vybudování Medlešické spojky," řekl Tomáš Drvota z tiskového oddělení Správy železniční dopravní cesty. ¨

Úprava v Rosicích bude stát několik stovek milionů korun. V Rosicích vybuduje stát ještě jeden most přes Labe, takže nebudou muset vlaky čekat, až ten stávající most uvolní odjíždějící vlak. Od modernizace vlaků si navíc slibují nasazení souprav, které nepotřebují obrat.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?