2. ledna 2010 13:41 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Elektronické mýtné na Slovensku selhalo hned druhý den

Kamion | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion | foto: Shutterstock

PRAHA Na Slovensku byl včera spuštěn provoz elektronického mýtného a hned se objevily problémy. Podle dopravců celý systém naprosto selhal. Na čerpacích stanicích nebyl dostatek palubních jednotek, které by počítaly zpoplatněné kilometry. Dopravci vyhlásili proti mýtnému na pondělí protesty . Provozovatel systému, společnost SkyToll, ale jakékoli problémy vyloučil.

Slovensko v pátek spustilo elektronický mýtný systém, který se vztahuje na vozidla nad 3,5 tuny. Na Nový rok ještě platilo pro kamiony omezení kvůli svátku, bez omezení mohla nákladní auta jezdit až od desíti večer.

"Víme o tom, že přes Slovensko projíždělo 20 tureckých kamionů, které si chtěly koupit mýto. Od Trstěné nemohly nikde sehnat palubní jednotky.

Údajně jim (provozovateli) spadl systém a pak je nemohli registrovat," tlumočil výhrady dopravců zástupce unie Rudolf Páleš. Na jedné z čerpacích stanic prý ani jeden kamion neměl zařízení k počítání kilometrů najetých po zpoplatněných úsecích. Palubní jednotky prý nebylo možné koupit.

"Jediná odstávka systému byla ještě 12 hodin před jeho spuštěním. Během této odstávky se noví přepravci nemohli do systému zaregistrovat, od půlnoci 1. ledna jsme žádné problémy nezaznamenali," řekla ČTK mediální zástupkyně společnosti SkyToll Lenka Lendacká. Dodala, že na všech třinácti pohraničních distribučních místech je palubních jednotek dost.

Slovenští autodopravci, kteří kritizují údajnou nepřipravenost mýtného systému, plánují na pondělí protest na čerpacích stanicích, kde chtějí zahájit podpisovou petiční akci. Blokovat čerpací stanice nebudou, připustili však, že se může objevit mírné zdržení při tankování. Do protestu chtějí zahrnout více než stovku čerpacích stanic po celém Slovensku.

Jedním z požadavků nespokojených dopravců je i snížení spotřební daně z pohonných hmot, což sliboval nynější premiér Robert Fico v předvolební kampani před parlamentními volbami v roce 2006. Mezi další požadavky patří také odklad spuštění mýtného systému, označení všech zpoplatněných silnic značkami nebo snížení daně z motorových vozidel.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!