Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Emise VW budou zabíjet. V Evropě bude obětí víc než v USA, tvrdí studie

Továrna Volkswagenu v německém Wolfsburgu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Továrna Volkswagenu v německém Wolfsburgu. | foto: APČTK

BOSTON Účet emisního skandálu Volkswagenu bude patrně výrazně vyšší než desítky miliard dolarů za pokuty a odstranění závad. Harvardova univerzita a Massachusettský technologický institut (MIT) zveřejnily studii, podle které si utajované škodliviny dieselových motorů automobilky vyžádají jen v USA nejméně 59 předčasných úmrtí a 450 milionů dolarů na společenských nákladech.

V Evropě budou vzhledem k většímu rozšíření šidících vozů dopady ještě o řád vyšší.

Skandál přezdívaný Dieselgate vypukl v USA v září. Přišlo se na to, že Volkswagen do svých vozů instaloval software, který uměl ošálit emisní testy, a tedy od roku 2008 dělal naftové vozy německého koncernu ekologičtější, než ve skutečnosti jsou.

Celosvětově jde o 11 milionů automobilů. V samotných Spojených státech se prodalo 482 tisíc aut, která při testech prošla, ale v reálném provozu vypouštěla 40krát více oxidů dusíku, než povolují regule.

Mnohem zamořenější Evropa

I v celosvětovém měřítku relativně malý podíl prodaných vozidel ovšem dovede napáchat velké škody. Alespoň to tvrdí výzkumníci z Harvardu a MIT. Podle jejich studie totiž znečištění, které dotčené automobily nelegálně vyprodukovaly, povede ke zhoršení zdravotního stavu a předčasnému úmrtí desítek Američanů, a to v průměru o deset let.

Porostou náklady lidí na zdravotní péči a trh také ztratí cenné produktivní pracovníky. Spolu s dalšími negativními efekty to bude pro ekonomiku země znamenat ztrátu skoro půl miliardy.

Vědci to vypočetli na základě údajů o vypouštěných emisích, hustotě osídlení a dopravy, zdravotních rizicích a vzorcích počasí. Rovněž predikují, že pokud se necelého půl milionu vozidel nepodaří svolat a opravit do konce příštího roku, vyžádá si to navíc dalších 130 předčasných úmrtí a 840 milionů dolarů.

Ještě výrazně horší budou následky v Evropě, kde je obliba dieselových motorů mnohem vyšší. Samotný Volkswagen tam od roku 2008 prodal přes deset milionůaut na naftu. Do servisů svolal osm milionů podvádějících vozů a dalšího půl milionu těch, u kterých má na přítomnost nepoctivého softwaru podezření.

„V Evropě je obyvatelstvo více koncentrováno v městských oblastech, což jej více vystavuje znečištěnému ovzduší. Rovněž automobilů s podvodným softwarem tam jezdí výrazně víc. Následky proto budou mnohem dalekosáhlejší,“ uvedl profesor na MIT a vedoucí studie Steven Barrett s tím, že počet předčasných úmrtí půjde do stovek, možná i tisíců.

Dieselgate se zřejmě stane jednou z nejdražších a nejsmrtelnějších afér automobilového průmyslu. Pro srovnání, loni vyplul na povrch problém koncernu General Motors se spínacími skříňkami. Ty se někdy během jízdy samy vypnuly, čímž přestaly fungovat posilovače řízení, brzd a další. Přestože automobilka problém zjistila už v roce 2001, svolávat první vozy začala až v roce 2014.

Celosvětově bylo v několika vlnách svoláno téměř 30 milionů aut, na rozdíl od případu Volkswagenu ale většina z nich jezdila v USA. Celkem General Motors vyplatila odškodnění za 124 úmrtí, 17 vážných a 258 méně vážných zranění. Spolu s pokutami šlo o jednotky miliard dolarů.

Více než miliardu stál i pokus Toyoty zatajit problémy s nekontrolovatelnou akcelerací svých vozů v roce 2009.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!