Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Espézetky zlevní téměř o polovinu. Nejnižší nabídka je 45 korun za značku

Státní poznávací značka neboli espézetka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní poznávací značka neboli espézetka - ilustrační foto. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA V Česku pravděpodobně skončí „monopol“ na dodávání poznávacích značek, který má od 90. let minulého století firma Hicon. Ve výběrovém řízení pořádaném ministerstvem dopravy nabídla podle zjištění serveru Lidovky.cz nejnižší cenu společnost Security Paper Mill (SPM) ze skupiny Delta Capital.

Právě výší cenových nabídek, které vyšly najevo po rozlepení obálek, by se měla primárně řídit výběrová komise. Pokud nabídka SPM skutečně uspěje, vyjde jedna značka nově zhruba na 45 korun oproti současným 77 korunám.

Nového dodavatele by tak ministerstvo získalo na třetí pokus. Resort dopravy vyhlásil soutěž na jaře tohoto roku.

„Ano, má nejnižší cenu,“ potvrdil pro Lidovky.cz ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) informaci o tom, že nejlaciněji nabídla plechové tabulky výše zmíněná SPM. Firma si podle svého návrhu za půl roku naúčtuje cenu 23 987 991 korun. Za toto časové období přislíbila dodávku 527 725 kusů značek.

„Samotná příprava výroby bude trvat tři měsíce,“ doplnil šéf firmy SPM Zdeněk Kůstka. Firma se zaměřuje na výrobu speciálních papírů. Před změnou většinového vlastníka v roce 2014 se jmenovala Neograph. Pod tímto jménem sehrála roli v takzvané jízdenkové kauze pražského dopravního podniku - v minulosti odváděla sedmnáct haléřů z každé jízdenky firmě z Britských Panenských ostrovů.

Ministerstvo dopravy, které soutěž pořádalo, počítalo s maximální částkou 36,5 milionu korun za půl roku. Za celé čtyři roky to pak bylo celkově zhruba 290 milionů. Všichni čtyři účastníci - kromě SPM ještě Eltodo, Samdi a Státní tiskárna cenin - nabídli nižší částku. Společnost Hicon, dosavadní dlouholetý dodavatel, se soutěže nezúčastnila.

Jedna plechová značka tak vyjde v rozmezí 45 až 50 korun za kus.

Kdo mohl za krach?

Ministerstvo dopravy si další krach soutěže na poznávací značky v podstatě už nemůže dovolit. Jde už o třetí pokus.

Neúspěch předešlé soutěže vypsané na konci července loňského roku přišel kvůli špatnému zadání. Ťokovi lidé požadovali příliš tvrdé podmínky pro dodavatele. Tři ze šesti uchazečů poslali odvolání, mimo jiné kvůli tomu, že by museli zajistit Česku výhradní dodávky, což by výrazně poškodilo jejich další obchodní aktivity.

Ministr Dan Ťok (nestr. za ANO) uznal, že jejich námitky byly oprávněné a soutěž svým podpisem v únoru zrušil.

„Nechal jsem podrobně prověřit, jak došlo k pochybení při vypsání této zakázky. Nezjistili jsme, že by šlo o úmysl, či snahu někoho zvýhodnit. Přesto považuji podobné chyby za nepřijatelné. Pracovník, který je za věc odpovědný, přišel o všechny odměny nad rámec základního platu a dostal varování, že nic podobného již nesmí zopakovat,“ řekl v březnu pro Lidovky.cz ministr Ťok.

Kvůli tomuto neúspěchu dodávala poznávací značky pro stát i nadále firma Hicon. Už v 90. letech měla podepsanou smlouvu s ministerstvem vnitra, které mělo agendu státních poznávacích značek na starosti.

Příklady nových značek na přání z Liberce.

Příklady značek na přání z Liberce.

Na základě výsledků předešlého výběrového řízení (vyhlášené ještě předchozím ministrem Antonínem Prachařem) se vedení resortu podařilo dohodnout s Hiconem slevu. V roce 2015 podepsaly obě strany dodatek smlouvy, na jejímž základě stát platí 77 korun za jednu registrační značku pro osobní automobily.

Do té doby to bylo 108 korun bez daně.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...