Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

EU se zdráhá v Česku platit dopravní stavby, bojí se zelených aktivistů

D8 zatím končí u Lovosic. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy D8 zatím končí u Lovosic. | foto: ČTK

PRAHA Evropská komise se zdráhá proplácet velké infrastrukturní projekty v silniční dopravě v České republice. V polovině března oznámila ministerstvu dopravy, že pozastavuje posuzování projektu na dostavbu dálnice D8. Důvodem jsou stížnosti ekologů.

Komise si vzala až čtyřměsíční lhůtu na rozmyšlenou, aby projekt financovaný z Operačního programu Doprava přezkoumala. Otevření dálnice se tak zřejmě odsune na konec roku 2012, navíc se stavba může prodražit o stovky milionů.

Informoval o tom týdeník Euro. Podle týdeníku to potvrzuje skutečnost, že se Evropská komise zdráhá proplácet velké infrastrukturní projekty v silniční dopravě v České republice. Údajně se bojí stížností ekologických organizací.

Z takzvaně velkých projektů nad 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) určených pro Operační program Doprava bruselští úředníci doposud schválili pouze optimalizace a rekonstrukce železničních tratí. Na stavbu dálnic a rychlostních silnic nekývli ani jednou, uvádí týdeník. ČR tak nyní čeká na schválení projektů za 30 miliard korun.

16 kilometrů - 14 žalob
V případě D8 se ekologům nelíbí zásahy do přírody v místech chráněné krajinné oblasti České středohoří. Obávají se nenávratného poškození chráněných druhů rostlin a živočichů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v této souvislosti eviduje podle Eura 14 žalob.

Dostavba D8

Dostavba dálnice D8 přes České středohoří byla zahájena na podzim 2007. Na 16,4 kilometru dlouhém úseku budou stát tři mimoúrovňové křižovatky, dva tunely a 29 mostů. ŘSD slibovalo její zprovoznění do konce letošního roku, to se ale kvůli sporům s ekology nestihne.

Pokud by EK žádost o osmimiliardový příspěvek na dostavbu dálnice D8 zamítla, muselo by Česko stavbu uhradit ze státního rozpočtu. Místo D8 by pak ministerstvo dopravy navrhlo do Operačního programu Doprava jiný projekt.

Každé zpoždění ovlivní vedle termínu i výslednou cenu projektu. Původní nabídka realizátorů projektu sdružených v konsorciu firem, kde dominují společnosti Eurovia a Metrostav, byla podle týdeníku 9,85 miliardy korun bez DPH.

"Spočítám-li to přes prsty, náklady spojené s prodlužováním dostavby se mohou vyšplhat do stovek milionů korun," řekl týdeníku Euro Miroslav Havlíček ze společnosti Eurovia, který má projekt na starost.

Stavaři proto ŘSD údajně navrhli dodatek smlouvy. "Pokud od investora získáme všechna stavební povolení do 30. dubna, dokončíme dálnici k datu 30. prosince 2012," dodal Havlíček.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...