22. července 2015 9:55 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Eurotunnel vydělává. Náklady zvyšují uprchlíci, kteří vnikají do vlaků

Eurotunel. Ilustrační fotografie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurotunel. Ilustrační fotografie. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Společnost Eurotunnel, která provozuje spojení pod kanálem La Manche zvýšil za prvních šest měsíců roku provozní zisk o devět procent na 252 milionů eur. Její manažeři však upozornili, že vysoká koncentrace uprchlíků ve francouzském přístavu Calais v pololetí narušovala dopravu a vedla ke vzniku dodatečných bezpečnostních nákladů.

Šéf Eurotunellu Jacques Gounon navíc varoval, že tyto problémy můžou pokračovat. 

„Úřady situaci kolem migrantů podceňují,“ prohlásil a poukázal na každodenní pokusy uprchlíků dostat se do nákladních automobilů a vlaků směřujících do Británie.

Firma v prvním pololetí vynaložila na bezpečnostní opatření zhruba třináct milionů eur, tedy zhruba tolik co za celý loňský rok. Upozornila, že bude požadovat od francouzských a britských úřadů kompenzaci ve výši téměř deseti milionů eur.

Za růstem pololetního zisku Eurotunnelu stálo oživení britské ekonomiky a silná nákladní doprava. Společnost potvrdila, že v celém letošním roce počítá s nárůstem provozního zisku na 535 milionů eur z loňských 498 milionů. 

V příštím roce očekává další nárůst zisku na 580 milionů eur.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz