19. ledna 2015 18:40 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Eurovia mosty u Ostravy neopraví. Zaplatí ji ŘSD a peníze bude na firmě vymáhat

Mosty jsou sjezdy z dálnice (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mosty jsou sjezdy z dálnice (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Stavební společnost Eurovia CS definitivně odmítla opravit poškozené přivaděče k ostravské části dálnice D47. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) proto vypíše soutěže na jejich opravu a následně bude odhadovaných 20 milionů korun po firmě vymáhat. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ŘSD.

Eurovia v pondělním dopise zaslaném Ředitelství silnic a dálnic odmítla zodpovědnost za současný kritický stav na základě dvou argumentů, uvedlo ŘSD. Jde o použití takzvaného studeného odvalu na údajný pokyn Ředitelství a nedostatečnou údržbu mostů, které se podle Eurovie dopustil státní správce silniční infrastruktury.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ŘSD ale sondy pod povrch dálnice odhalily jiný materiál než normovaný studený odval. „Materiál skutečně zastižený kopanými sondami v násypech nemá chemické a geofyzikální vlastnosti požadované závaznými technickými předpisy,“ uvedla ve zprávě státní organizace. Podle ní stavební materiál nebyl údajně správným způsobem certifikován a jeho certifikát navíc v průběhu výstavby zanikl.

Stát se rovněž se společností Eurovia neshodne na závažnosti poruch, které se na ostravských mostech objevily. Zatímco podle stavební firmy jsou mosty v kategorii 3, která znamená možné použití s omezením, podle ŘSD jde o kategorii 7 - tedy havarijní stav.. Na sklonku loňského roku proto na nich snížila maximální rychlost na 30 kilometrů v hodině.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!