22. listopadu 2011 10:30, aktualizováno  13:32 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Eurovia odmítá vinu za zvlněnou D47, bude se soudit s ŘSD

Zvlnění dálnice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvlnění dálnice, ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Stavební společnost Eurovia odmítla, že by pochybila při stavbě dálnice D47, kde se v několika úsecích zvlnil povrch vozovky. Použitý materiál, který nyní bobtná, si podle firmy přálo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Na dnešní tiskové konferenci to řekl generální ředitel stavební firmy Martin Borovka. Pro poškození dobrého jména se společnost bude s ŘSD soudit, protože ŘSD prý reklamace neřeší přímo s Eurovií, ale údajné stavební nedostatky zveřejňuje v médiích.

ČTĚTE TAKÉ:

Při stavbě D47 měly být použity vysokopecní struska, hlušinová sypanina a takzvaný studený odval, jehož součástí je stavební suť, menší kousky dřeva a PVC.

Podle Borovky bylo použití tohoto materiálu závazné pro všechny společnosti, které se do výběrového řízení na stavbu D47 hlásily. ŘSD prý rovněž přímo stanovilo, odkud má být struskový odval odebírán. 

Rozpínavý materiál

Podle Borovky jsou současné potíže způsobené tím, že použitý materiál je chemicky nestabilní a s postupem času v něm probíhají chemické reakce. V roce 2003, kdy byla stavba zahájena, nebyl ale podle Borovky nikdo schopen vlastnosti tohoto materiálu posoudit, protože v takovém rozsahu jej nikdo dosud nepoužil.

Podobné komplikace v současnosti mají například v Belgii a Nizozemsku, kde rovněž použili jako stavební materiál odpad z průmyslové výroby, uvedl Borovka.

Úsek dálnice v délce zhruba osmi kilometrů postavilo za 4,5 miliardy korun konsorcium firem v čele se společností ODS-Dopravní stavby Ostrava, kterou v roce 2009 převzala právě Eurovia CS.

Eurovia se v minulosti v Česku podílela například na rekonstrukci silnice I/44 přes Červenohorské sedlo, Úseku Libice - Dobšice na D11, Ejpovice - Černice na dálnici D5 a elektrizaci železniční trati Zábřeh na Moravě - Šumperk.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.