Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Evropané koupili za měsíc přes milion aut. Zaostávají Francouzi

Výroba Škody Auto v Kvasinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba Škody Auto v Kvasinách. | foto: ČTK

BERLÍN Evropský automobilový trh se pomalu křísí z hubených let finanční krize. V červenci si lidé na západě kontinentu koupili o pět procent víc aut než loni - celkově přes milion kusů. Prodeje nových osobních vozů jdou nahoru už jedenáct měsíců v řadě.

Lidé v Německu, Velké Británii či Španělsku kupují mnohem víc aut než loni. Podle nejnovější statistiky společnosti LMC Automotive (LMC) přibylo nákupů o pět procent. Celkově šlo o více než milion nových vozů.

Výzkumníci pracovali s údaji ze západní Evropy, počítali tam však například i prodeje ze Španělska. Dluhy zkoušená země však patří mezi státy s dobrými výsledky.

ČTĚTE TAKĚ

Podle průzkumu zrychlilo tempo růstu automobilového trhu z necelých čtyř procent v předchozím měsíci. Prodej osobních aut v západní Evropě vykazuje růst už jedenáct měsíců za sebou.

"Tento trh je na cestě k solidnímu celoročnímu růstu kolem pěti procent. Německo, Španělsko a Británie nadále udávají tempo," míní analytik LMC Jonathon Poskitt.

Francouzi v útlumu

Spolkový úřad pro registraci vozidel KBA tento týden uvedl, že prodej aut v Německu, které je největším automobilovým trhem v Evropě, se v červenci meziročně zvýšil o téměř sedm procent na 270 249 vozů.

Automobilka pokračuje v útoku na trh prémiových automobilů, kterému doposud dominovaly hlavně koncerny BMW a Daimler.

Britský svaz výrobců a prodejců automobilů SMMT zase předpověděl, že prodeje aut v na Ostrovech letos stoupne o víc než osm procent.

Za oživením trhu zatím zaostává Francie, kde se prodej automobilů v červenci propadl o více než čtyři procenta na 143 777 vozů. Francouzská automobilová asociace CCFA nicméně minulý týden potvrdila, že v celém letošním roce počítá s nárůstem francouzského automobilového trhu o dvě až tři procenta.

Evropská poptávka po automobilech se nyní začíná postupně zotavovat z šestiletého útlumu.

Podle odborníků je ale nepravděpodobné, že by se prodej automobilů v Evropě v nejbližších letech vrátil na úroveň z období před finanční krizí. To znamená okolo čtrnácti až patnácti milionů aut za rok.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...