Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Evropané koupili za měsíc přes milion aut. Zaostávají Francouzi

Výroba Škody Auto v Kvasinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba Škody Auto v Kvasinách. | foto: ČTK

BERLÍN Evropský automobilový trh se pomalu křísí z hubených let finanční krize. V červenci si lidé na západě kontinentu koupili o pět procent víc aut než loni - celkově přes milion kusů. Prodeje nových osobních vozů jdou nahoru už jedenáct měsíců v řadě.

Lidé v Německu, Velké Británii či Španělsku kupují mnohem víc aut než loni. Podle nejnovější statistiky společnosti LMC Automotive (LMC) přibylo nákupů o pět procent. Celkově šlo o více než milion nových vozů.

Výzkumníci pracovali s údaji ze západní Evropy, počítali tam však například i prodeje ze Španělska. Dluhy zkoušená země však patří mezi státy s dobrými výsledky.

ČTĚTE TAKĚ

Podle průzkumu zrychlilo tempo růstu automobilového trhu z necelých čtyř procent v předchozím měsíci. Prodej osobních aut v západní Evropě vykazuje růst už jedenáct měsíců za sebou.

"Tento trh je na cestě k solidnímu celoročnímu růstu kolem pěti procent. Německo, Španělsko a Británie nadále udávají tempo," míní analytik LMC Jonathon Poskitt.

Francouzi v útlumu

Spolkový úřad pro registraci vozidel KBA tento týden uvedl, že prodej aut v Německu, které je největším automobilovým trhem v Evropě, se v červenci meziročně zvýšil o téměř sedm procent na 270 249 vozů.

Automobilka pokračuje v útoku na trh prémiových automobilů, kterému doposud dominovaly hlavně koncerny BMW a Daimler.

Britský svaz výrobců a prodejců automobilů SMMT zase předpověděl, že prodeje aut v na Ostrovech letos stoupne o víc než osm procent.

Za oživením trhu zatím zaostává Francie, kde se prodej automobilů v červenci propadl o více než čtyři procenta na 143 777 vozů. Francouzská automobilová asociace CCFA nicméně minulý týden potvrdila, že v celém letošním roce počítá s nárůstem francouzského automobilového trhu o dvě až tři procenta.

Evropská poptávka po automobilech se nyní začíná postupně zotavovat z šestiletého útlumu.

Podle odborníků je ale nepravděpodobné, že by se prodej automobilů v Evropě v nejbližších letech vrátil na úroveň z období před finanční krizí. To znamená okolo čtrnácti až patnácti milionů aut za rok.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...