Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Evropě hrozí problémy, piloti německé Lufthansy zahájí čtyřdenní stávku

Zaměstanci Lufthansa stávkují. Společnost zrušila několik letů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstanci Lufthansa stávkují. Společnost zrušila několik letů. | foto: ČTK

FRANKFURT Piloti německých vlajkových aerolinií Deutsche Lufthansa si dnes po měsíčním hlasování odsouhlasili čtyřdenní stávku na podporu mzdových požadavků a získání záruk zaměstnanosti. Největší stávková akce v Lufthanse od roku 2001 začne o půlnoci z neděle na pondělí, sdělil odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit (VC).

Pro stávku se vyslovilo více než 90 procent členů VC. Do stávky vstoupí nejen 4500 pilotů samotné Lufthansy, ale i piloti nákladní divize Lufthansa Cargo a diskontní dceřiné firmy Germanwings.

Stávka zřejmě Lufthanse způsobí rozsáhlé narušení letů v podobě dlouhých zpoždění a rušení odletů po celém Německu a Evropě v době, kdy se letectví vzpamatovává ze svého zřejmě nejhoršího roku. Poslední třídenní stávka pilotů Lufthansy z roku 2001 způsobila firmě finanční ztrátu 75 milionů eur (zhruba dvě miliardy Kč).

Nechtějí k Austrian
Odbory VC požadují zvýšení mezd na příštích 12 měsíců o 6,4 procenta a zachování všech současných pracovních míst pro piloty. Obávají se, že firma chce převádět piloty na pobočky, kde jsou placeni výrazně méně, například k převzaté Austrian Airlines nebo Lufthansa Italia. Lufthansa platové požadavky odmítla, protože by narušily plán úspor nákladů.

Lufthansa se snižováním nákladů brání útlumu v odvětví, který by měl podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) pokračovat ještě v letošním roce. Do roku 2011 chce firma ušetřit různými škrty jednu miliardu eur a tím kompenzovat propad poptávky po létání.

O stávce v této době hlasují i příslušníci palubního personálu britského vlajkového přepravce British Airways. Ti původně chtěli ochromit provoz firmy na plných 12 dní vánočních a novoročních svátků, londýnský soud jim to však kvůli nesrovnalostem v hlasovací proceduře překazil.

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...