29. června 2012 10:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Evropská rarita: nízkoemisní zóny v Česku budou platit i pro motorkáře

Motorkář (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Motorkář (ilustrační foto). | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Nízkoemisní zóny v centrech měst budou platné kromě automobilů také pro motocykly. Počítá s tím nová vyhláška k zákonu o ovzduší, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. Motocyklisté si tak budou muset pro vjezd do nízkoemisní zóny pořídit speciální zelenou známku, která ukazuje množství vypouštěných škodlivin, píše Mladá fronta Dnes (MfD).

"Zákon nevyjímá motocykly ani skútry," sdělil deníku mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. Vydány budou dva druhy známek - pro motocykly vyrobené před rokem 1993 a po něm.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě Itálie nikde v Evropě takové opatření nemají

Někteří však nápadem nadšení nejsou. "Je to naprostý nesmysl. S výjimkou Itálie, kde je to ve třech městech, nikde takové opatření neplatí," sdělil Mladé frontě Dnes šéf Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek. Motocyklisté budou muset mít známku u sebe, zatímco řidiči aut si ji vylepí na přední sklo.

Známka by stála 150 korun

Zhruba 90 000 aut v Česku přitom již na předním skle má známku z Německa, ta ale zatím nebude v Česku platná.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Vyhláška by do vlády měla jít během léta. O zavedení nízkoemisní zóny reálně uvažuje například Praha, Ostrava, Plzeň nebo Karlovy Vary. Cena známky je zatím navržena na 150 korun.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA S POKROČILOU ZNALOSTÍ ANGLIČTINY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz