Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Evropským aerolinkám přibylo cestujících

Největší dopravní letadlo současnosti Airbus A380 přistálo 2. října poprvé v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší dopravní letadlo současnosti Airbus A380 přistálo 2. října poprvé v Praze | foto: ČTK

BRUSEL Evropské aerolinky provozující pravidelné lety přepravily v pololetí 177,6 milionu cestujících. Ve srovnání se stejným obdobím loni to byl nárůst o 3,4 procenta. Výsledky podpořil slabý výkon loni, kdy zájem o leteckou přepravu snížily nepokoje v severní Africe a zemětřesení v Japonsku. Objem nákladní přepravy ale klesl a finanční situace aerolinek se navzdory růstu počtu cestujících nezlepšuje. Vyplývá to ze zprávy sdružení evropských leteckých dopravců AEA.

Počet cestujících u přeshraničních letů v rámci Evropy se zvýšil o 3,8 procenta. Růst domácí letecké přepravy se však téměř zastavil. Vysoký růst zaznamenala hlavně poptávka po letech do Jižní Ameriky, která je odrazem ekonomického růstu několika zemí v regionu. Počet cestujících u dálkových letů stoupl o 5,4 procenta. Obsazenost letadel se zvýšila o dva procentní body na 77,1 procenta.

Na českých letištích ubylo letadel

Na největších tuzemských letištích bylo letos do pololetí většinou méně rušno než loni. Statistiky Řízení letového provozu podle deníku E15 ukazují úbytek vzletů a přistání u tří ze čtyř mezinárodních letišť. Letiště Praha Ruzyně od ledna do června meziročně přišlo o téměř 12 procent letadel, píše. Podle mluvčí letiště Evy Krejčí je to hlavně důsledek útlumu ČSA.

Na letišti v Karlových Varech zaznamenali o 27 procent vzletů a přistání méně, mluvčí karlovarského letiště Radek Zábranský to připisuje omezení letů malých strojů. O desetinu letadel přišla i Ostrava. Tam se podle mluvčí Michaely Kubešové projevily problémy firmy Job Air.

Nejlépe si naopak z pohledu ŘLP vedlo Brno, kde počet pohybů narostl o 13 procent. Počet cestujících ale toto číslo nekopíruje. "Velká část pohybů totiž připadá na výcvikové lety, což může být jeden z důvodů nárůstu startů a přistání," řekl E15 zástupce letiště Tomáš Plaček.

Ekonomické zdraví
Nákladní letecká přeprava se však snížila o 4,9 procenta. Zájem o leteckou přepravu nákladu je považován za důležitý ukazatel ekonomického zdraví, protože pokud ekonomika roste, přeprava nákladu se zvyšuje.

Růst nákladů v ceně letenek
Sdružení evropských leteckých dopravců AEA upozornilo, že evropské letecké společnosti čelí paradoxu, protože růst letecké přepravy je v kontrastu s jejich finanční situací. Počet cestujících se v pololetí mírně zvýšil, ale stejně jako loni aerolinky nejsou schopné se vyrovnat s rostoucími cenami pohonných hmot a vyššími vnějšími náklady.

Kvůli problémové hospodářské situaci v Evropě si společnosti nemohou dovolit růst nákladů plně promítnout do cen letenek, což zhoršuje jejich ziskovost. Většina aerolinek proto snižuje náklady a omezuje kapacitu.

Ceny pohonných hmot od dubna klesají. Aerolinkám to však příliš nepomohlo kvůli negativnímu vývoji kurzu eura k dolaru.

Sdružení evropských leteckých dopravců AEA

Členy AEA je 33 evropských leteckých společností provozujících pravidelné lety, včetně ČSA. Tyto společnosti ročně přepraví 400 milionů cestujících a šest tun nákladu. Jejich 2 600 letadel létá do 640 destinací ve 170 zemích, denně vypraví kolem 11 000 letů. Jejich roční obrat se pohybuje kolem 93 miliard eur (2,4 bilionu Kč) a zaměstnávají přímo 390 000 lidí.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...