20. prosince 2016 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Evropu a Asii spojí dvoupatrový tunel pod Bosporem. Je levnější než Blanka

Eurasijský tunel měří přes 14 kilometrů a spojuje evropskou a asijskou část... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurasijský tunel měří přes 14 kilometrů a spojuje evropskou a asijskou část... | foto: Reuters

ISTANBUL V Turecku v úterý slavnostně otevřeli silniční Euroasijský tunel, který spojí Evropu s Asií. Ceremonii byli přítomni vysocí představitelé země včetně prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a premiéra Binaliho Yildirima.

Tunel bude řešit dopravu nejen mezi kontinenty, ale také v Istanbulu, protože zkrátí spojení mezi jeho dvěma částmi - evropskou Kazliçeşme a asijskou Göztepe - ze 100 na pouhých minut.

Stavba dvoupatrového tunelu byla zahájena v roce 2011 a vyšla na 1,2 miliardy dolarů (31 miliard korun). Tunel měří 14,5 kilometru a úsek dlouhý 5,4 kilometru vede pod Bosporskou úžinou. Pro zajímavost: pražský tunel Blanka vyšel zhruba na 37 miliard a měří „jen“ asi pět a půl kilometru.

Eurasijský tunel měří přes 14 kilometrů a spojuje evropskou a asijskou část...
Eurasijský tunel měří přes 14 kilometrů a spojuje evropskou a asijskou část...

Podle listu Sabah se očekává, že tunel denně využije až sto tisíc vozidel. Ačkoli je v hloubce více než 100 metrů, nebude v něm přerušen mobilní signál.

Evropskou a asijskou část největšího tureckého města v současnosti už spojuje visutý Most mučedníků 15. července, který byl otevřen v říjnu 1973. Své nynější jméno obdržel teprve nedávno na počest padlých během letošního pokusu o vojenský puč v Turecku.

Od roku 1988 spojuje Evropu s Asií také Most sultána Mehmeta Fatiha. Od října 2013 je v provozu podmořský železniční tunel projektu Marmaray.

ČTK