Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
2. října 2012 12:02, aktualizováno  13:32 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Exministr Slamečka opustil ztrátové ČD Cargo, zlatý padák nemá

Gustávu Slamečkovi pomohla do funkce ministra dopravy ODS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gustávu Slamečkovi pomohla do funkce ministra dopravy ODS. | foto: ČTK

PRAHA Gustav Slamečka, bývalý ministr dopravy ve vládě Jana Fischera, rezignoval na funkci předsedy představenstva nákladního železničního dopravce ČD Cargo. Hospodaření firmy se dlouhodobě zhoršuje. Vedení společnosti se zřejmě dočasně ujme generální ředitel Českých drah Petr Žaluda.

První český ministr bez českého občanství opustí vedení dopravce k 8. říjnu. Na volný post bude vypsáno výběrové řízení. Kromě Slamečky vedení společnosti opustil také člen představenstva Roman Vallovič a naopak byl valnou hromadou do představenstva ČD Cargo zvolen šéf mateřských ČD Petr Žaluda.

„Odchod pana Slamečky z ČD Cargo je definitivní, žádnou další funkci zastávat nebude,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ČD Cargo Jakub Ptačinský. Odchodného ani dalších benefitů se Slamečka podle mluvčího nedočká, jeho manažerská smlouva s tím nepočítá.

„Výhled hospodaření ČD Cargo není v souladu s představou mateřské společnosti,“ popsal důvody Slamečkova odchodu mluvčí drah Radek Joklík. Tento výhled, který vedení společnosti představilo koncem září, předpokládá prohloubení ztráty za letošní rok z loňských 60 milionů na 233 milionů korun.

ČTĚTE VÍCE:

Slamečka vedení společnosti opustí po dohodě s představenstvem drah, které vykonává roli valné hromady ČD Cargo.

„Cílem (výběrového řízení – pozn. red.) je najít zkušeného, obchodně zaměřeného manažera z Čech nebo ze zahraničí, který zlepší hospodaření nákladní dopravy Českých drah a narovná vztahy s odborovými centrálami,“ stojí v oficiální zprávě společnosti.

Kdo nákladního dopravce povede do doby výběru nového šéfa, zatím podle Joklíka rozhodnuto není. Spekuluje se ale především o tom, že by to měl být právě Žaluda. Jeho jmenování členem představenstva ČD Cargo má údajně urychlit proces centralizace některých činností v rámci Skupiny ČD a přípravy strategického holdingu po vzoru rakouských nebo německých drah.

Hospodářskou situací národního dopravce se bude zabývat ministr dopravy Pavel Dobeš. Ministr dění v ČD Cargo sleduje od doby, kdy vedení v čele se Slamečkou připustilo, že kvůli zhoršení hospodářské situace uvažuje o zrušení nerentabilních přeprav jednotlivých vozových zásilek.

Ty si ale ministerstvo dopravy přeje zachovat. Jednotlivé zásilky v podnikání Carga představují 45 procent přepravených objemů a podle odborářů při jejich zrušení hrozí masivní propouštění provozních zaměstnanců.

Podle dřívějších odhadů Odborového sdružení železničářů by v souvislosti se zrušením tohoto segmentu přeprav mohlo o práci přijít až 1200 lidí.

Nad Slamečkou visel meč už dlouho

O odchodu Slamečky se v kuloárech mluvilo už delší dobu, jeho hlavu žádaly i odbory. Svojí rezignací se Slamečka vyhnul odvolání, po kterém dlouhodobě volal právě Žaluda. Ten už dříve naznačil, že má pro případ Slamečkova odchodu připraveno řešení.

ČD Cargo, dceřiná společnost Českých drah, zaměstnává zhruba 9500 lidí. Loni výnosy firmy z nákladní dopravy vzrostly o dvě procenta na 14,3 miliardy korun.

Cargo loni snížilo ztrátu z předloňských 853 milionů korun na zhruba 60 milionů korun. Před pár dny ale společnost oznámila, že v letošním roce očekává ztrátu 233 milionů korun.

Vizitka Gustava Slamečky

Zleva ministr dopravy Gustáv Slamečka, ministr obrany Martin Barták, premiér Jan Fischer a ministryně zdravotnictví Dana Jurásková

Gustav Slamečka (vlevo) vedl více než rok ministerstvo dopravy ve vládě Jana Fischera.

  • Rodák z Nitry vedl od května 2007 do června 2011 (s přestávkou v době působení v čele ministerstva dopravy) Státní fond dopravní infrastruktury.
  • Do úřednické vlády Jana Fischera od května 2009 do července 2010 jej nominovala ODS.
  • Loni 6. června zasedl v představenstvu ČD Cargo a o dva týdny později se stal jeho předsedou
  • Když si v roce 2009 zažádal o české občanství, zjistilo se, že v rodném listě je napsán jako Gustav. Slamečka přitom do té doby vystupoval jako Gustáv, což je ve slovenštině správná verze. Tak to měl zapsáno i v občanském průkazu a dalších dokumentech.
  • Podle médií je jeho partnerem Jan Novák, někdejší šéf Úřadu vlády za premiéra Mirka Topolánka (ODS), který později působil jako náměstek na Národním bezpečnostním úřadu a nyní je tajemníkem prezidentského kandidáta Jan Fischera.
mevMartin Nevyhoštěný, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...