19. ledna 2013 16:40 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Experti zkoumají vadné baterie Dreamlinerů, výroba ale pokračuje

Spálená baterie Boeingu 787 Dreamliner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spálená baterie Boeingu 787 Dreamliner | foto: Reuters

WASHINGTON Američtí a japonští experti v pátek dokončili předběžnou analýzu baterií, které pravděpodobně způsobily sérii poruch na letounech Boeing 787 Dreamliner. Výrobce letadel oznámil, že výroba letadel sice bude pokračovat, ale dodávky zákazníkům budou zastaveny, dokud se nepodaří problém s bateriemi vyřešit.

Mnohé státy se rozhodly provoz celkem asi padesáti Dreamlinerů zastavit, dokud si nebudou jisty dodržením bezpečnostních standardů. Rozhodnutí bylo reakcí na dva incidenty s baterií, které přinutily posádku japonské letecké společnosti All Nippon Airways (ANA) nouzově přistát.

ČTĚTE VÍCE

Podle japonských odborníků je příčinou problémů s bateriemi jejich velké zatížení způsobené tím, že oproti ostatním letounům spotřebují Dreamlinery daleko víc elektrické energie.

Baterie:

Moderní lithium-iontové baterie jsou sice schopny uchovat větší objem energie a rychleji se nabíjejí, ale hrozí jim i příliš rychlé vybití a hlavně vzplanutí.

Boeing sice tvrdí, že má baterie proti takovým výkyvům zabezpečeny, ale právě oheň šířící se z vadných baterií přiměl k nouzovému přistání dva letouny japonské ANA.

Na vyšetřování se podílí i japonská firma GS Yuasa Corp., která baterie vyrábí.

Kdy dostanou Dreamlinery zelenou k dalším startům, odborníci odmítají předpovědět. Nestane se to podle nich dřív, než se problém s bateriemi podaří odstranit. Podle vedení Boeingu prošly baterie před nasazením do systémů Dreamlineru testy, jejichž celková délka překročila 1,3 milionu hodin.

V polovině loňského prosince se letoun poprvé objevil i v Praze, kde přistál Boeing 787 polské společnosti LOT. Jeho cesta byla prvním letem tohoto typu letadla po Evropě. LOT je také v Evropě jedinou společností, která má ve flotile tyto nové stroje. V reakci na problémy s letouny polská společnost zvažuje, že bude požadovat po Boeingu kompenzaci.

Lidovky.cz, ČTK