18. července 2019 14:25 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Exšéf rakouské vlády Kern se stal hlídačem státní dráhy v Rusku

Christian Kern | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Christian Kern | foto: Reuters

VÍDEŇ/MOSKVA Bývalý rakouský kancléř Christian Kern se stal členem dozorčí rady společnosti Ruské železnice. S vysokou politikou skončil předloni a dlouhodobě plánoval vrátit se k manažerské práci.

Stručná informace o novém angažmá známého politika přišla ve středu z Moskvy. A Christian Kern není zase až tolik překvapivá: někdejší předseda vlády a šéf Socialistické strany Rakouska už v minulosti vedl rakouské státní dráhy ÖBB.

Ve společnosti Ruské železnice zasedne v dozorčí radě, bude tedy jedním z dohližitelů nejvyšších manažerů státního dopravce. Kernův případ není nijak výjimečný. Na rozvoji dobrých vztahů s Ruskem jsou zainteresováni i další rakouští politici.

Například Wolfgang Schüssel, který byl rakouským spolkovým kancléřem v letech 2000 až 2007, působí v dozorčí radě ruského ropného koncernu Lukoil.

Ruské železnice v minulosti hlídal také bývalý šéf německých drah Deutsche Bahn Hartmut Mehdorn. V zemi prezidenta Vladimira Putina dlouhodobě působí někdejší německý spolkový kancléř Gerhard Schröder.

Odpůrce sankcí

Christian Kern vydržel v křesle spolkového kancléře od května 2016 do prosince 2017. S politikou skončil po parlamentních volbách v roce 2017, v nichž jeho strana skončila na druhém místě za lidovci.

Rakouský server k.at uvedl, že v Rusku je 53letý manažer považován za odpůrce sankcí uvalených EU na Rusko v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem. Tuto nálepku si vysloužil mimo jiné kvůli založení diskusní platformy, zaměřené na posilování oboustranných vztahů.

IPIvana Pečinková

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz