Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Fejkovi ČD platí 270 tisíc. Expert: Je to přemrštěné

Petr Fejk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Fejk. | foto: Lidové noviny

PRAHA Petr Fejk jako ombudsman Českých drah rozhodně nestrádá: podle odboráře Jaroslava Duška si přijde na 270 tisíc korun měsíčně, odstupné má prý 24 platů. A na hlavu bývalého šéfa ZOO v Praze se hned snesla kritika, že jeho plat je přemrštěný.

Samotný Fejk se k těmto informacím nevyjádřil, šéf drah Petr Žaluda však MF DNES potvrdil, že částka není mimo realitu. Pikantní je, že podle informací LN si Fejk jako ředitel ZOO přišel maximálně na 70 tisíc korun.

ČTĚTE VÍCE O NÁSTUPU PETRA FEJKA K ČD

Předseda opoziční ČSSD chce kvůli Fejkově mzdě ve sněmovně otevřít otázku přehodnocení postoje vlády k odměnám ve státních podnicích. "Plat Fejka by měl být snížen a vláda by měla provést revizi toho, jaké je odměňování ve státních podnicích," uvedl.

Sociální demokraté podle něj budou chtít, aby Nečas zjistil, jakou práci bývalý ředitel pražské zoologické zahrady ve firmě odvádí, kdo schválil jeho plat ve službách drah a zda to není odměna za něco jiného. "Mlaskají si vyvolení, řada lidí si utahuje opasky," konstatoval Sobotka.

Podle dopravního experta Zdeňka Žáka výška Fejkovy mzdy zapadá do platové politiky ČD, kde má management přemrštěné a neadekvátně vysoké platy. "Navíc ombudsman Českých drah je vlastně jen jakási psychologická funkce, na rozdíl od pravého ombudsmana totiž nemá naprosto žádné exekutivní pravomoce," řekl LN.

Hlavní nádraží v Praze - ilustrační foto.

Žák poukazuje na nesmyslnost samotné funkce drážního ombudsmana. "Je to vlastně výsměch původnímu smyslu slova, jelikož celé dráhy by měly být službou veřejnosti – dostávají obrovské dotace od státu, aby zajišťovaly veřejnou dopravu. Ty jsou o 3,5 miliardy větší, než by bylo nezbytně nutné na to, co dráhy poskytují. 'Veřejný ochránce práv' tak chrání veřejnost před veřejnou dopravní firmou, a přitom ani není nezávislý," myslí si.

Personalista: Je to na horní hranici
Fejkův plat považuje za vysoký i personalista a headhunter Zdeněk Kaufmann ze společnosti Amrop. "Otázkou je, jakou činnost pan Fejk v Českých drahách vykonává, jakou má zodpovědnost a podobně. Neměli bychom mu křivdit. Nicméně podle mojí zkušenosti je médii uváděná částka na horní hranici toho, co dostávají lidé na podobných pozicích," řekl Lidovkám.cz Kaufmann.

Zároveň však dodává, že částka není úplně nereálná. "Obvykle se při určování platu pro tento druh funkcí začíná na 130 tisících a pokračuje se až k částce, o které se hovoří v případě pana Fejka," vypočítává Kaufmann.

Veřejnost nedávno pobouřila i zpráva, že šéf ČD Žaluda vydělá půl milionu korun měsíčně. Ten svoji výplatní pásku zveřejnil jako první šéf státní firmy.

, ,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...