Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Firma chtěla rozšířit D1 do středu. Byla nejlevnější, ale v tendru končí

Oprava poničené D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava poničené D1. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Z posledních dvou tendrů na opravu dálnice D1 komise vyřadila nejnižší nabídku, kterou podaly Dálniční stavby Praha. Otevřela se tím šance pro Eurovii CS a konsorcium firem Colas CZ a Porr, které podaly druhou nejnižší nabídku.

Komise nabídku Dálničních staveb vyloučila proto, že firma nabídla jiné řešení stavby, než jaké ŘSD požadovalo, uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic David Čermák.

Nové úseky dálnice měly být v obou směrech rozšířeny do strany, nabídka Dálničních staveb Praha ale předpokládala rozšíření dálnice do středového pásu. Vyřazení nejnižší nabídky předcházely diskuse a bylo vypracováno několik právních posudků. Ze zadávací dokumentace ale jasně vyplývá, že variantní řešení se nepřipouští, dodal Čermák.

ČTĚTE TAKÉ:

I při vyřazení uchazeče s nejnižší nabídkou je výsledek tendru o 40 procent levnější, než kolik ŘSD původně předpokládalo. Cenové rozdíly mezi nabídkami totiž nejsou příliš výrazné.

V úseku mezi Šternovem a Psáři nabídla druhá v pořadí Eurovia stavbu za 523 milionů korun proti 449 milionům, které požadovaly Dálniční stavby. V druhém případě (Loket - Hořice) je rozdíl o něco výraznější, na místo 548 požadují Colas a Porr 624 milionů.

Přesto by ŘSD na všech pěti připravovaných úsecích mělo ušetřit zhruba 1,7 miliardy proti plánovaným 4,4 miliardy korun, dodal Čermák.

Čeká se zdržení stavby

Komise už dříve určila vítěze u tří předchozích tendrů. U všech tří se ale proti verdiktu neúspěšní uchazeči buď odvolali, nebo dopředu avizovali, že tak učiní. Pokud se jejich stížnosti dostanou před antimonopolní úřad, mohou stavbu zdržet o celé měsíce.

Modernizace

Schod na dálnici D1. Povrch se zvlnil a popraskal vinou teplého počasí.

Povrch se zvlnil a popraskal vinou teplého počasí.

O modernizaci dálnice D1 rozhodlo ministerstvo dopravy předloni v červnu v souvislosti s prasklinou na jedné z betonových desek, kde se vytvořil deseticentimetrový schod. Nejvytíženější tuzemská dopravní tepna je zhruba deset let za svojí životností.

Celá modernizace mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by podle aktuálních odhadů ministerstva dopravy mohla stát asi 14 miliard korun, počítá se s využitím peněz z Evropské unie.

Výběr nejvhodnější nabídky dříve zveřejněných tendrů napadla Eurovia a rakouská společnost Habau.

Eurovia podle Čermáka na úseku Větrný Jeníkov - Jihlava, kde zvítězily Colas a Porr, namítala, že vítězné konsorcium použilo špatný formulář, kterým dokladovalo sjednání bankovní záruky.

Samotná záruka podle ŘSD ale není problém, banka prý jasně deklarovala, že záruku poskytne. Eurovia tak napadá pouze formální stránku věci, dodal Čermák.

Ve druhém případě Eurovia podle Čermáka již dlouhodobě avizovala, že napadne vítězství konsorcia tvořeného OHL ŽS a společností Alpine Bau, které zvítězilo na úsecích mezi Lhotkou a Velkou Bíteší a mezi Velkou Bíteší a Devíti kříži.

Ve druhém případě prý do kalkulace nezapočítalo náklady na informační technologie, které byly již zahrnuty do ceny prvního tendru. Habau se pak podle Čermáka stížností bránila proti vyloučení ze soutěže kvůli střetu zájmů.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud ŘSD stížnosti zamítne, je pravděpodobné, že se neúspěšní uchazeči obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který může rozhodnutí komise zrušit a zároveň zrušit i platnost smlouvy, již ŘSD s vítězným uchazečem podepíše.

V rozhodování není úřad vázán žádnou formální lhůtou a vynesení verdiktu mu může trvat třeba půl roku, což je standardní rozhodovací doba, dodal šéf ŘSD.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!