20. července 2009 18:38 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Fischer: Tomi Tour neudělala nic špatného, poškodil nás anonym

Podnikatel Václav Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Václav Fischer. | foto: MAFRA

PRAHA Za ukončením činnosti CK Tomi Tour je podle obchodního ředitele Václava Fischera nedostatek hotovosti, neochota bank dávat úvěry a nedůvěra hoteliérů, kteří žádali platby předem. Fischer to dnes uvedl v prohlášení zaslaném ČTK.

Cestovní kancelář ukončila činnost v pátek v 17:00. Podle Fischera v té době přišla zpráva z Ibizy, ve které tamní hoteliéři kancelář vyzvali k uhrazení všech pobytů předem. To údajně bylo v rozporu se smlouvou a kancelář již nenašla řešení této situace.

"Proto jsme kolem 17. hodiny rozhodli, že let na Ibizu nemůžeme vypravit a ohlásili jsme pojišťovně pojistnou událost. Současně jsme obdrželi výpověď spolupráce od ČSA," uvedl Fischer.

Důvěru hoteliérů prý nalomil také "neznámý pachatel", který rozeslal e-mail všem spolupracujícím hotelům; v e-mailu údajně společnost očernil. "Většina hotelů se zalekla a začala požadovat po Tomi Tour placení pobytů dopředu.

Dopředu bylo třeba platit i lety leteckým společnostem," uvedl Fischer.

Cestovní kancelář nechala v zahraničí přes 3000 klientů. Podle některých zástupců konkurenčních kanceláří nabízela dlouhodobě příliš nízké ceny, které nepokrývaly náklady. V loňském roce Tomi Tour vykázala zisk po zaúčtování splatného daňového závazku 49,6 milionu Kč při obratu 824,8 milionu korun.

Činností zkrachovalé kanceláře se zabývá policie. Podle Fischera společnost neudělala "nic špatného a zcela jistě nespáchala trestný čin". "Pokus o kriminalizaci mé osoby je naprosto nepřijatelný," uvedl podnikatel a zároveň zdůraznil, že ve společnosti neměl žádný majetkový podíl.

Kdo vlastní Tomi Tour?

Podle obchodního rejstříku je dvoutřetinovým vlastníkem Tomi Tour jednatel Lubomír Popelář, zbytek vlastní německá firma Tomi Tour, za kterou stojí také Popelář. Jeho pražská adresa ve Zlatnické ulici se shoduje s adresou uvedenou u Fischera u některých jiných firem v rejstříku. Podle Fischera zástupci CK až do pátečního odpoledne věřili v pokračování činnosti firmy.

Fischer dříve vlastnil cestovní kancelář Fischer. V roce 2003 vyplynuly na povrch finanční potíže Fischerových firem a novým majitelem se stala společnost K&K Capital Group podnikatele Karla Komárka.

Václav Fischer se postupně dostal do třech konkurzů, mimo jiné také přímo na svou osobu. V podstatě jediným majetkem v konkurzech jsou dvě letadla Boeing bývalé Fischer Air, která chátrají již několik let na pražském letišti. Spor o letadla dosud není vyřešen, Nejvyšší soud však loni zrušil konkurz na osobní Fischerův majetek.

Fischer se podle dnešního prohlášení cítí o letadla okraden, jejich původní hodnotu odhadl na 70 milionů dolarů (1,3 miliardy Kč), nynější hodnotu na tři miliony dolarů (54 milionů Kč). Nyní žádá náhradu škody po státu.

Spor se státem údajně vyústil v pokus o kriminalizaci Fischera, podnikatel si také stěžoval na blíže neurčené tlaky a negativní zprávy v médiích o Tomi Tour.

ČTK, Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…