21. května 2010 18:34 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Fischerova zrezivělá letadla odletí do Rumunska. Na opravu

Dvě zbylá letadla zkrachovalé společnosti Fischer stála léta na Ryzyňském letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvě zbylá letadla zkrachovalé společnosti Fischer stála léta na Ryzyňském letišti. | foto: Reprofoto

PRAHA Dvě letadla Boeing z flotily bývalé Fischer Air podnikatele Václava Fischera se po letech chystají na odlet z Prahy. Stroje by se měly přesunout do Rumunska, kde projdou generální opravou, aby mohly znovu létat s cestujícími.

K prvnímu letu po více než čtyřech letech se letadla připravují v hangáru Českých aerolinií. Podle sdělení mluvčí ČSA Hany Hejskové poskytly aerolinie za úplatu pouze prostor a nářadí a na opravách se nepodílejí.

Letadla stála na letišti v Ruzyni od podzimu 2005, kde postupně chátrala. Stroje figurovaly v několika konkurzních podstatách a kvůli řadě soudních sporů Fischera se správci podstat nemohla letiště opustit.

Letadla nakonec letos v lednu koupila americká společnost AerSale v dražbě za vyvolávací cenu 2,13 milionu amerických dolarů (tehdy zhruba 40 milionů korun). Mluvčí Úřadu pro civilní letectví Jitka Ungerová dnes potvrdila, že stroje už nefigurují v českém leteckém rejstříku, ale byla přepsána do amerického.

Soudní spory se tak nyní povedou pouze o peníze, nikoliv o letadla samotná. Hodnota letadel za dobu stání na letišti výrazně klesla. Ještě před dvěma lety ji zúčastnění odhadovali na zhruba 600 milionů korun.

ČTK, Lidovky.cz

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.