Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

FlixBus pozastaví veškerý provoz v Česku, jezdit nebude od soboty do odvolání

Autobus společnosti Flixbus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus společnosti Flixbus. | foto: Flixbus

Praha Autobusový dopravce FlixBus pozastaví od soboty kvůli současné krizi kolem šíření koronaviru veškerý svůj provoz v České republice. Autobusy nebudou jezdit až do odvolání. FlixBus to oznámil na svých internetových stránkách. Společnost už v minulých dnech přestala jezdit v domovském Německu. Provoz omezují i další tuzemští dopravci.

„Současná situace je pro všechny dopravní společnosti velkou výzvou z ekonomických i provozních důvodů. Lidé v současnosti cestují mnohem méně,“ řekl ve čtvrtek mluvčí FlixBusu Martina Čmielová. Dopravce podle ní už dříve přijal několik opatření, které měly minimalizovat ekonomické ztráty způsobenou nízkou poptávkou. Nyní tak zastaví provoz úplně, firma v případě zrušení spojů obvykle vrácí peníze zpět formou poukazu. FlixBus v Česku obsluhoval více než 60 zastávek. Hlavní spoje jezdí mezi krajskými městy, linky jsou také navázány na mezinárodní síť autobusů společnosti.

Tuzemská divize FlixBusu tak následuje mateřskou společnost z Německa, která v souladu s nařízením tamní vlády zastavila provoz už ve středu.

Provoz už v minulých dnech začali omezovat i další tuzemští dopravci, a to na silnici i železnici. České dráhy oznámily, že na řadě linek klesl počet cestujících až na desetinu, zrušily proto své expresní linky, dále několik rychlíků, pendolina, railjety a dálkové vlaky IC. Omezovat budou provoz také v regionech. Zhruba 40 procent svých spojů zastavil také RegioJet, o 75 procent spojů pak omezil svůj provoz Leo Express. Provoz omezují i další firmy.

Firma FlixBus vznikla v Německu, na český trh vnitrostátní dopravy vstoupila předloni v srpnu. Společnost je dlouhodobě kritizována konkurenční společností RegioJet kvůli údajně podnákladových cen, soud však stížnost konkurence odmítl. FlixBus loni v Česku přepravil 3,5 milionu cestujících, meziročně tak svůj provoz navýšil téměř o třetinu.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...