5. června 2009 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Fond odkládá skoro tři čtvrtiny oprav silnic, ty se tak prodraží o pětinu

Oprava silnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava silnice | foto: Shutterstock

PRAHA Státní fond dopravní infrastruktury, který vedl současný ministr dopravy, prý zanedbává údržbu dálnic a silnic první třídy a tím ji prodražuje až o pětinu. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu totiž fond příliš upřednostňuje výstavbu před udržováním již fungujících silnic.

Ministr dopravy a bývalý šéf fondu Gustáv Slamečka kritiku odmítl s tím, že údržba vždy byla prioritou fondu. "Za období let 2006 až 2008 se u 208 akcí zvýšily náklady o téměř 1,5 miliardy korun, to je o 18 procent," uvedl prezident úřadu František Dohnal. Předpokládaná doba realizace nebyla podle NKÚ dodržena u 167 akcí, což představuje téměř 70 procent všech oprav.

Úřad kritizuje fond za to, že přednostně vynakládá peníze na rozestavěné projekty a stavby spolufinancované evropskými fondy. Celkem na rozestavěné dálnice a silnice fond podle NKÚ vyčlenil přes 90 procent prostředků, které jsou určeny investorské organizaci Ředitelství silnic a dálnic.

Slamečka: Vláda nám dávala málo peněz

Slamečku zveřejnění zprávy rozladilo. MD prý nyní připravuje podrobnou reakci. "Fond považoval a považuje opravy a údržbu za prioritu, budeme to schopni doložit čísly," řekl ministr. Pokud se někde údržba odkládala, bylo to prý kvůli nedostatku peněz ze státního rozpočtu.

Slamečka spatřuje paralelu se současným stavem, kdy se fond dopravy potýká s nedostatkem peněz a hrozí zastavení řady staveb. "Jestliže se vláda rozhodne, že nám dá málo, tak se všechny stavby odloží. Za dva roky pak může někdo z NKÚ přijít na kontrolu a prohlásit, že fond zapříčinil, že se stavby prodražily," řekl Slamečka.

ČTK