Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Autobusy s dětmi nesmí ve Francii vyjet. O víkendu za to hrozí pokuta a odstavení

Autobus u slavného Saint Michel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus u slavného Saint Michel. | foto: Shutterstock

PRAHA Autobus dětí do Francie nevypravíte. Alespoň ne v sobotu 29. července a 12. srpna. V zemi totiž od srpna 2007 platí zákaz cestování více než osmi dětí najednou v dopravně nejvytíženějších dnech. Výjimky platí pouze lokálně a za porušení zákona hrozí pokuta a odstavení vozidla.

Letos vyšel zákaz na výše uvedené dva dny, při nichž lze očekávat kolony a přetížené silnice. Ostatně nastávající víkend je v celé Evropě, zejména kvůli začátku prázdnin v lidnatých německých zemích Bavorsku a Bádensku-Württembersku, považován za nejkritičtější.

V Česku nepříliš známé pravidlo může přivodit problém nejen organizovaným dětským zájezdům, ale třeba i větší výpravě několika rodin s potomky, která si k cestě pronajme mikrobus - podle tamního zákona může jít o vozidlo „určené k hromadné přepravě osob (s více než devíti místy k sezení včetně místa pro řidiče)“.

Důvodem zavedení zákazu byla nehoda autobusu z 31. července 1982 na dálnici A6 u Beaune. V autobuse tehdy zahynulo 53 lidí, z toho 44 dětí ve věku mezi šesti a patnácti lety.

„Zákaz se vztahuje na dvě soboty uprostřed prázdninových měsíců, tedy soboty, kdy dochází ke střídání turnusů zájezdů,“ vysvětlila mluvčí cestovní kanceláře Firo Tour Eva Němečková.

Kritická místa na hlavních silničních tazích ze střední Evropy k moři (grafika...

Smyslem zákazu je podle ní zřejmě omezit dálkovou přepravu dětí po dálnicích ve dnech, kdy je statisticky vysoká pravděpodobnost výskytu dopravních nehod, jejichž oběťmi jsou děti.

Podle francouzské vyhlášky je zakázáno přepravovat v autobuse osm a více dětí mladších osmnácti let.

„Po této nejhorší dopravní nehodě, kterou Francie zažila, byla zavedena nová pravidla silničního provozu jako snížení povolené rychlosti pro autobusy nebo maximální délka jízdy řidiče autobusu,“ stojí v oficiálním vysvětlení zákazu na stránkách francouzského ministerstva dopravy.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....