8. července 2009 14:23 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Francouzi nadále zadržují letadlo SkyEurope, firmě hrozí ztráta licence

Letadlo společnosti Skyeurope | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti Skyeurope | foto: Reprofoto

PAŘÍŹ Pařížské letiště Orly stále zadržuje letadlo nízkonákladové letecké společnosti SkyEurope, protože mu dosud nebylo doručeno rozhodnutí o uvolnění letadla, které vynesl francouzský soud včera. To však není jediný problém se kterým se aerolinky potýkají. Podle slovenského tisku hrozí firmě ztráta licence. Pokud SkyEurope neprokážou, že mají zajištěné financování na další měsíce, nebudou od 25. října smět létat.

Formální souhlas ke startu pak musí poskytnout také francouzské Generální ředitelství civilního letectví (DGAC) a letadlo musí mít také povolení Řízení letového provozu, dodala mluvčí letiště Orly Claire Gozlanová.

Mluvčí SkyEurope Tomáš Kika však ČTK řekl, že letiště zadržuje letadlo proto, že se proti rozhodnutí soudu odvolalo. Gozlanová k tomu ale uvedla, že letiště zatím další krok neučinilo a že čeká na to, až bude mít dokument k dispozici. Nevyloučila ovšem, že se Orly odvolat pokusí.

Soudní procedura od vydání rozhodnutí po jeho uskutečnění může trvat několik dní. Když soud na pařížském předměstí Créteil vydal 18. června povolení k zadržení jednoho letadla, letiště Boeing 737 zablokovalo až o čtyři dny později. A to v ten samý den, kdy SkyEurope vstoupila do režimu ochrany před věřiteli, o které na žádost společnosti rozhodl bratislavský soud.

Firma neplatil
Letiště podalo žádost o zablokování stroje kvůli údajným dluhům za manipulační poplatky slovenských aerolinek. Rozhodnutí bratislavského soudu o ochraně SkyEurope před věřiteli padlo ve stejný den, kdy letiště Orly stroj na základě čtyři dny starého rozhodnutí zadrželo. Soudní ochrana proti vymáhání starých závazků ze strany věřitelů platí podle SkyEurope na území celé Evropské unie.

Problémy s licencí
Letiště, která letadla SkyEurope využívají, se proti dalšímu hromadění dluhů brání. Stále častěji proto po posádkách strojů vyžadují placení za služby a za pohonné hmoty v hotovosti.

Pokud aerolinky neprokážou, že mají zajištěné financování na další měsíce, nebudou od 25. října smět létat. Ten den totiž vyprší platnost dočasné licence. "Trvalou licenci jsme jim odebrali loni v závěru roku, reagovali jsme na jejich finanční problémy," řekl deníku mluvčí slovenského ministerstva dopravy Stanislav Jurikovič. Na problémy s licencí upozornil jako první slovenský týdeník Trend.

SkyEurope jsou po ČSA druhým největším pravidelným dopravcem na pražském letišti v Ruzyni.

ČTK