22. května 2014 11:23 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Francouzi objednali příliš široké vlaky. Nevejdou se k nástupišti

Vlak (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Francouzská státní železniční společnost SNCF si pro regionální tratě objednala 2000 vlaků, které jsou pro mnoho nástupišť příliš široké. Tato chyba si vyžádá rozsáhlé investice do úprav nástupišť, napsala agentura Reuters.

O chybě nejprve informoval politicko-satirický týdeník Le Canard Enchainé, později ji potvrdil také mluvčí státního provozovatele železniční sítě RFF. "Objevili jsme tento problém trochu pozdě. Jsme si toho vědomi a přijímáme za to zodpovědnost," uvedl mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ

Podle mluvčího již byly zahájeny stavební práce, které mají přizpůsobit nástupiště širším vlakům. Tyto úpravy si zatím vyžádaly 80 milionů eur (2,2 miliardy Kč), stovky nástupišť na ně přitom stále ještě čekají. Celý problém podle mluvčího vznikl tím, že RFF poskytla SNCF neúplné údaje o rozměrech nástupišť.

Podle francouzského ministra dopravy Frédérica Cuvilliera je problém důsledkem "absurdního železničního systému", který vznikl oddělením RFF od SNCF v roce 1997. "Když oddělíte provozovatele kolejí od jejich uživatele, tak to nefunguje," prohlásil ministr.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz