13. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Francouzský pradědeček vrtulníků připomínal obří hmyz

První helikoptéra francouzského konstruktéra Paula Cornu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První helikoptéra francouzského konstruktéra Paula Cornu. | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Před 105 lety, 13. listopadu 1907, se ve francouzském Lisieux poprvé v historii letectví vznesl do vzduchu vrtulník s posádkou. Úspěšným konstruktérem byl francouzský obchodník s bicykly Paul Cornu, jehož "létající bicykl" se dvěma vrtulemi z jízdních kol se vznesl kolmo vzhůru. Ve vzduchu vydržel pouhých dvacet vteřin.

K ekvilibristice, kterou předvádějí současné stroje, měl první vrtulník více než daleko. Cornův převratný vynález připomínal na první pohled obrovský hmyz či prapodivný kočárek se dvěma rotory.

To byly vrtule o průměru šest metrů, jejichž střed tvořilo kolo z bicyklu, k němuž byly přivázané dvě lopatky.

ČTĚTE TAKÉ:

Vrtule se otáčely pomocí řemene o délce 22 metrů, a to na různé strany, aby zabránily otáčení stoje kolem vlastní osy. Odvážný pilot, kterým byl sám konstruktér Cornu, neměl ani možnost měnit směr letu.

Vrtulník v nákresech renesančního génia Leonarda da Vinci.

Vrtulník v nákresech renesančního génia Leonarda da Vinci.

Přes tyto nikterak oslnivé parametry vstoupil experiment provedený poblíž severofrancouzské obce Lisieux do dějin letectví.

Princip létání za pomoci rotujících nosných ploch byl však znám již mnohem dříve. Za autora prvního návrhu vrtulníku bývá často označován italský umělec a vynálezce Leonardo da Vinci, ale ani on nebyl úplně originální. Už před ním se totiž vyráběly jednoduché vrtulníky v Číně, kde sloužily jako hračky.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz