7. července 2009 11:27 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Francouzský soud uvolnil zadržené letadlo SkyEurope

Letadlo Skyeurope | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo Skyeurope | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Francouzský soud dnes rozhodl o uvolnění letadla nízkonákladové letecké společnosti SkyEurope, které zadrželo pařížské letiště Orly před dvěma týdny.

Informoval o tom mluvčí společnosti Tomáš Kika.

Správa pařížských letišť se zatím odmítla k záležitosti vyjádřit. Soud na pařížském předměstí Créteil potvrdil, že dnešní rozhodnutí padlo na základě žádosti SkyEurope, zatímco společnost Aéroports de Paris je dál proti uvolnění stroje.

"Jinak by justici informovala o smírné dohodě se SkyEurope a sama
iniciovala odblokování stroje," upřesnila Cavaillesová. Dodala, že
rozhodnutí je uplatnitelné ihned, takže ze dveří letadla mohly být okamžitě odstraněny pečeti.

Soud nařídil zadržení stroje 22. června na její žádost kvůli tomu, že SkyEurope letišti v Orly nezaplatila manipulační poplatky. O jejich splácení obě strany pravděpodobně stále vyjednávají.

Letadlo se má podle mluvčího vrátit na Slovensko ještě dnes, jakmile se k němu dostane posádka. "Jsme rádi, že se potvrdilo, že ochrana před věřiteli funguje tak, jak má, a že je respektovaná i mimo území Slovenska," uvedl Kika.

Dodal, že rozhodnutí soudu je jistou zárukou pro cestující společnosti, že se v době soudní ochrany nebude podobný případ opakovat.

Rozhodnutí bratislavského soudu o ochraně před věřiteli padlo ve stejný den, kdy letiště Orly stroj zadrželo. Soudní ochrana proti vymáhání starých závazků ze strany věřitelů platí podle firmy na území celé Evropské unie.

Aerolinky požádaly o ochranu před věřiteli, aby získaly čas na restrukturalizaci dluhu a jednání s investory. V režimu ochrany před věřiteli je firma chráněna proti vymáhání dluhů pocházejících z minulosti v celé unii.


ČTK