19. února 2012 11:44, aktualizováno 20. 2 8:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Frankfurtské letiště stávkuje, ruší přes 200 letů

Stávka na Frankfurtském letišti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stávka na Frankfurtském letišti | foto: Reuters

BERLÍN Na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem od rána opět stávkuje pozemní personál, který se domáhá lepších pracovních podmínek a výrazného zvýšení platů. Podle společnosti Fraport, která letiště provozuje, bude zrušeno až 223 letů.

Stávka začala v 5:00 a potrvá 24 hodin. Odboráři už ale naznačili, že se možná protáhne o dalších 24 hodin, tedy až do středečního rána.

Stávka bude mít dopad i na provoz pražského letiště. Jeho mluvčí Eva Krejčí řekla, že letiště má na dnešek z Frankfurtu nad Mohanem naplánováno pět odletů a pět příletů. Dva odlety a dva přílety byly zrušeny.

ČTĚTE TAKÉ:

Do stávky vstoupilo asi 200 zaměstnanců, kteří mají na starosti řazení, navádění a parkování letadel na letišti. Stávkovalo se už ve čtvrtek a v pátek, za oba dny bylo zrušeno více než 460 letů, mělo to vliv i na spoje do Prahy.

Mluvčí frankfurtského letiště podle agentury Reuters řekl, že zhruba 70 procent letů by dnes mělo být odbaveno podle plánu. Více než polovinu letů na tamním letišti zajišťuje společnost Lufthansa, která má na dnešek v plánu zrušit asi 200 letů, většinou po Německu, z části po Evropě. Lety do zámoří budou odbaveny bez omezení.

Frankfurt je třetím nejrušnějším letištěm v Evropě a denně odbaví zhruba 1300 letů. Loni prošlo frankfurtským letištěm rekordních 56,44 milionu cestujících, což bylo o 6,5 procenta více než v roce 2010.

ČTK, Lidovky.cz