11. září 2014 18:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Frankurt hlásí 6 milionů pasažérů, Heatrow 7. Letiště lámala rekordy

Stojící letadla na britském letišti v Heathrow | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stojící letadla na britském letišti v Heathrow | foto: Reuters

LONDÝN/FRANKFURT Předním evropským letištím se v srpnu dařilo. Dvě největší britská letiště, londýnská Heathrow a Gatwick, a největší německé letiště ve Frankfurtu nad Mohanem oznámila, že počet odbavených cestujících byl v srpnu rekordní.

Frankfurtskému letišti stoupl v srpnu počet cestujících na 6,1 milionu, což je růst o 5,4 procenta oproti minulému roku a vůbec poprvé v historii tak letiště odbavilo měsíčně více než šest milionu cestujících.

Rekord v srpnu zaznamenalo třetí nejvytíženější letiště v Evropě i v počtu odbavených cestujících za jeden den: 17. srpna letištěm prošlo rekordních 210 599 cestujících.

Británie je stále nejvýznamnější dopravní uzel

Nejvytíženější letiště v Británii i Evropě, Heathrow, odbavilo v srpnu sedm milionů cestujících, o 1,3 procenta více než ve stejném měsíci loni.

Letiště tak překonalo červencový rekord, kdy přes jeho terminály prošlo 6,97 milionu cestujících. Na trasách s Mexikem počet cestujících stoupl o 15,3 procenta a s Čínou o 9,3 procenta. Letiště je nyní těsně pod svou absolutní kapacitou v počtu uskutečněných letů. K růstu cestujících tak přispívají větší a plnější letadla.

ČTĚTE TAKÉ:

Počet cestujících na letišti Gatwick stoupl o 8,2 procenta na 4,4 milionu, hlavně díku růstu zájmu o trasy do Spojených arabských emirátů a do tureckého Istanbulu. Počet cestujících na spojích s Istanbulem vzrostl až o 34,8 procenta.

Obě londýnská letiště nyní bojují o to, koho vybere vláda pro další expanzi. Vládou jmenovaná komise by měla příští rok určit, které z míst bude rozšířeno. Na užším seznamu jsou dvě možnosti rozšíření letiště Heathrow nebo jedna možnost rozšíření letiště Gatwick.

ČTK, Lidovky.cz