Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Geolog, který varoval před dalšími sesuvy na dálnici D8, to schytal od kolegů

Zátěžový test takzvané Prackovické estakády na připravovaném úseku dálnice D8. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zátěžový test takzvané Prackovické estakády na připravovaném úseku dálnice D8. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

PRAHA Někteří čeští geologové se veřejně opřeli do nedávných výroků svého vědeckého kolegy z Akademie věd ČR Vladimíra Cajze. Podle nich byla jeho slova určená problematice sesuvů v úseku rozestavěné dálnice D8 u Dobkoviček směsicí polopravd a zbytečně poškozují jméno české inženýrské geologie i institucí, které se odborně touto problematikou dlouhodobě zabývají.

Od Cajzových výroků se distancovaly. Geolog z Akademie věd ČR a bývalý pracovník Českého geologického ústavu (nynější Česká geologická služba), v neděli v České televizi uvedl, že nebezpečí na stavbě dálnice D8 přes České středohoří nejsou vyřešena. Plánované otevření D8 17. prosince by tak nedoporučil.

„Vyznění vystoupení Dr. Cajze je zavádějící, je směsí polopravd, dezinterpretací a omylů prezentovaných v kontextu všeobecně známých faktů,“ míní zástupci Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR a Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Podle nich většina výroků nemá oporu v relevantních faktech, měřeních a datech. Pro svá opakovaná hodnocení míry nebezpečí, které představují sesuvy pro dálnici D8, neměl a nemá dostatečně podrobné ani relevantní informace, uvedli. Z odborného pohledu jsou podle nich jeho „jednoznačná a kategorická“ vyjádření neprofesionální.

Práce na odstranění závalu na staveništi dálnice D8.
Zabezpečovací práce na svahu nad Prackovicemi.

Rozestavěná dálnice D8 z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa se dlouhodobě potýká s nestabilitou podloží. V červenci 2013 se po silných deštích utrhl svah u Litochovic na Litoměřicku. Sesuv zavalil rozestavěný úsek D8 asi v délce 200 metrů a značně poškodil i nedalekou železniční trať.

Podle ministerstva dopravy může za sesuv nedaleký kamenolom. Správce silnic a železnic už jeho majitele, společnost Kámen Zbraslav, zažaloval o uhrazení zhruba miliardové škody. Společnost vinu odmítla.

VYJÁDŘENÍ GEOLOGŮ V PLNÉM ZNĚNÍ

My, níže podepsaní inženýrští geologové, geomorfologové a specialisté na výzkum sesuvů, se touto cestou veřejně distancujeme od současných mediálních vystoupení RNDr. Vladimíra Cajze, CSc. týkajících se problematiky sesuvů v úseku rozestavěné dálnice D8 u Dobkoviček.

Doposud jsme nechtěli veřejně zasahovat do zjitřené atmosféry okolo problematiky sesuvů na dálnici D8, ačkoli se této problematice dlouhodobě věnujeme. Problematické až poplašné výroky Dr. Cajze nás nutí se k tomuto problému vyjádřit, neboť jeho výroky zcela zbytečně poškozují v ČR i v zahraničí dobré jméno české inženýrské geologie i institucí, které se odborně touto problematikou dlouhodobě zabývají, jmenovitě Ústav struktury a mechaniky hornin Akademie Věd ČR, v.v.i. a Ústav hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Vyznění vystoupení Dr. Cajze je zavádějící, je směsí polopravd, dezinterpretací a omylů prezentovaných v kontextu všeobecně známých faktů. Většina jeho výroků nemá oporu v relevantních faktech, měřeních a datech. Jak sám přiznal 1. 11. 2016 před odbornou veřejností, jeho názory jsou pouze domněnkami mimo jeho odbornou specializaci. Pro svá opakovaná hodnocení míry nebezpečí, které představují sesuvy pro dálnici D8, neměl a nemá dostatečně podrobné ani relevantní informace. Přesto jsou jeho vyjádření jednoznačná a kategorická, což je z odborného pohledu zcela neprofesionální.

Považujeme dr. Cajze za uznávaného odborníka na geologii Českého Středohoří. Nicméně zásadně nesouhlasíme s řadou jeho výroků k sesuvům v úseku dálnice D8 u Dobkoviček.

  • RNDr. Josef Stemberk, CSc.

ředitel Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, v.v.i.

  • Doc. RNDr. David Mašín, Ph.D.

Ústav hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

  • Doc. Ing. Jan Rybář, CSc.

Emeritní vědecký pracovník AV ČR

  • RNDr. Jan Klimeš, PhD.

Zástupce ČR ve vedení ICL (International Consortium on Landslides, Kyoto, Japonsko) a Světového centra excelence pro snižování rizika ze vzniku sesuvů

  • Mgr. Jan Blahůt, Ph.D.

Vedoucí oddělení inženýrské geologie, Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, v.v.i.

  • RNDr. Filip Hartvich, Ph.D.

zástupce ředitele Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, v.v.i.

,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!