6. října 2010 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

GRAFIKA: Zimní gumy nejsou povinné, ale D1 bez nich neprojedete

Značka Zimní výbava řidičům přikazuje jízdu se zimními pneumatikami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Značka Zimní výbava řidičům přikazuje jízdu se zimními pneumatikami. | foto: ČTK

JIHLAVA Zimní pneumatiky budou letos povinné na delším úseku dálnice D1. Podle ministerstva dopravy budou značky Zimní výbava rozmístěny od Mirošovic na 21. kilometru po Kývalku na 182. kilometru. Vyplynulo to z dohody mezi ministerstvem dopravy, krajem Vysočina a dopravní policií, řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

Kraj Vysočina svůj požadavek zdůvodnil tím, že auta s letními pneumatikami v tomto regionu v zimě často blokují silnice. Během minulé zimy bylo podle Hanzelky zimní obutí na D1 povinné pouze od exitu Loket na 66. kilometru po Velkou Bíteš na Žďársku (162. kilometr dálnice), značek bylo v tomto úseku rozmístěno kolem 40.

Zimní pneumatiky na D1.

  Během letošní zimy se značený úsek prodlouží ve směru do Středočeského i do Jihomoravského kraje. Termín rozmístění značek přikazujících použití zimní výbavy zatím není pevně stanoven. "Teoretický předpoklad je 1. listopadu. Pokud by bylo
extrémně teplé počasí, tak můžeme i počkat," uvedl Hanzelka.

Doplnil, že na jiných dálnicích a rychlostních komunikacích v zemi se takové opatření nechystá. Podle náměstka hejtmana Vysočiny Libora Joukla má problém s letními pneumatikami v zimě víc podob.

Čtěte více:


"V lepším případě nám neukáznění řidiči zablokují souběžné komunikace kolem D1 a zabrání plynulému průjezdu všem
ostatním vozidlům," uvedl. Někdy se ale záchranáři, odtahová služba a silničáři na místo dopravní nehody na dálnici vůbec nemohou dostat kvůli kolonám.

Vedení kraje Vysočina by podle Joukla do budoucna přivítalo zavedení celorepublikové povinnosti používat zimní pneumatiky. Odpadlo by tak náročné povolování umisťování značek Zimní výbava a jejich každoroční instalace, podotkl.

Návrh ministerstva dopravy, který měl řidičům uložit povinnost používat zimní pneumatiky po celé zimní období na celém území republiky, se však zatím prosadit nepodařilo.

ČTK, Lidovky.cz