13. října 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Grafitti místo smíchovské šedi. Praha zaplatí ‚barvy‘ i dalším zastávkám

Pražský terminál Smíchovské nádraží vyzdobili v září umělci pod hlavičkou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský terminál Smíchovské nádraží vyzdobili v září umělci pod hlavičkou... | foto: Artwise

PRAHA Autobusový terminál Smíchovské nádraží patřil mezi nejošklivější místa v Praze. V září se začal postupně měnit díky obrazům grafitti umělců, které zajistila streetartová společnost Artwise. Zvelebení prostoru vyšlo na 120 tisíc korun - platila ho firma Ropid, která v metropoli organizuje hromadnou dopravu.

Smíchovské nádraží dostalo novou tvář i barvy od devíti různých sprejerů. Zaplnily jej obrázky metra, tramvají, pasažérů i zvířat. Jde zřejmě o největší podobný projekt v Praze – v minulosti nechal dopravní podnik s Ropidem „vymalovat“ například podchody u metra na Kačerově či na Nádraží Holešovice. Letos v létě pak čtyři streetartoví umělci dostali prostor na nástupišti metra ve stanici Anděl.

Zatím posledním velkým dílem v řadě, Smíchovským nádražím, by proměna šedivých pražských zastávek skončit neměla.

Pražský terminál Smíchovské nádraží vyzdobili v září umělci pod hlavičkou...
Pražský terminál Smíchovské nádraží vyzdobili v září umělci pod hlavičkou...

„S dopravním podnikem a magistrátem bychom rádi v projektu pokračovali na dalších místech v Praze, ta zatím nejsou vytipována. Ještě na tento týden ale chystáme malou anketu na Facebooku Pražské integrované dopravy. Budeme rádi, když nám lidé s tipy pomohou,“ říká mluvčí společnosti Ropid Filip Drápal.

Nová podoba Smíchovského nádraží, které se nachází nedaleko centra Prahy, vznikla v rámci akce Zažít MHD jinak, která byla součástí Evropského týdne mobility.

Umělecké zpracování zaštiťovalo komerční sdružení Artwise. K projektu se dostalo díky kontaktům se spřízněnými umělci ze streetartové komunity, kteří už v minulosti s Ropidem a dopravním podnikem spolupracovali.

„Snažíme se v obchodním duchu o přemostění propasti mezi korporátní sférou a graffiti či streetartovým světem, a tím dostat finance k umělcům, a umělce k projektům, které mohou být zlomové v jejich kariéře,“ popisuje Filip Crhák z Artwise.

Lidé ze sdružení si spolupráci s městskými firmami pochvalují. Ani v nejmenším nepřipomíná napětí mezi maskovanými sprejery a rozzlobenými zástupci veřejných institucí, kterým někdo tajně počmáral zeď.

„Jsem překvapená a nadšená z přístupu lidí z pražského dopravního podniku a Ropidu, jelikož jejich orientace v umění a graffiti je dost daleko. Umí vnímat osobitost a kvalitu, což dává prostor pro úplně volnou tvorbu bez zadání,“ líčí další zástupkyně Artwise Lucie Cígerová.

Za grafickou výzdobu Smíchovského nádraží zaplatil Ropid zhruba 120 tisíc korun. Šlo o náklady na materiál, vyčištění a opravy ploch, v částce je i odměna pro umělce. Rozpočet pro další místa ještě není stanovený.

AUTOŘI ZE SMÍCHOVA

  • Na výzdobě Smíchovského nádraží se podílelo 9 různých umělců.
  • Ti vystupují pod přezdívkami PHOE, LA4, RIO, YUDOE, WILD, LE CREW, RAW, ZOOM a LUU

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!