6. ledna 2016 9:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Z Tallinnu do Helsinek za půl hodiny. Metropole spojí podmořský tunel

Eurotunel. Ilustrační fotografie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurotunel. Ilustrační fotografie. | foto: Reuters

TALLINN/HELSINKY Finští a estonští experti připravují plány na vybudování podmořského železničního tunelu, který by spojil metropole obou zemí Helsinky a Tallinn. Oznámil to estonský list Postimees.

ládní memorandum o společném projektu podepsali v Tallinnu ministři dopravy Finska a Estonska, kteří počítají s termínem realizace kolem roku 2030.

Odborníci předpokládají, že výstavba tunelu pod dnem Finského zálivu by měla stát kolem 13 miliard eur (350 miliard korun). Ze čtyřiceti procent by se na financování měla podílet Evropská unie. Podle předběžných výpočtů by se vložené prostředky měly vrátit do 40 let. Tunel by měl být v závislosti na zvolené trase dlouhý kolem 50 kilometrů.

Finsko si od projektu slibuje lepší spojení s Evropou, zejména se středoevropskými státy, napsal Postimees.

Cesta pod mořem vlakem z Tallinnu do Helsink bude trvat zhruba půl hodiny. Ročně se počítá s přepravou kolem jedenácti milionů cestujících. Zveřejněny už byly dokonce kalkulace jízdného - cesta by měla přijít na 36 eur v dnešních cenách (asi tisíc korun).

Tunel má být součástí železničního koridoru zvaného Rail Baltica, který má propojit hlavní města Finska, pobaltských států, Polska a Německa. Výstavba vlakového spojení dlouhého kolem tisíce kilometrů má začít v roce 2020.

Finskou a estonskou metropoli dnes spojuje námořní trajektová doprava, cesta trvá zhruba dvě hodiny. Každoročně ji podstoupí dva miliony cestujících, z toho zhruba 60 tisíc Estonců pracujících ve Finsku.

ČTK