30. září 2013 18:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Hlavní dráha pražského letiště se znovu otevřela, stála přes půl miliardy

Nově opravená ranvej pražského letiště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově opravená ranvej pražského letiště | foto: Michal Šula

PRAHA Pražské letiště Václava Havla v pondělí otevírá nově zrekonstruovanou hlavní ranvej. Provoz se na hlavní dráhu vrátil v 18:00 po čtyřech a půl měsících trvající opravě, kdy letadla přistávala na vedlejší ranvej. Celá oprava vyšla zhruba na 520 milionů korun.

 Tuto dráhu, která hlukem ze startujících a přistávajících letadel obtěžuje obyvatele Prahy 6 a obcí v okolí Kladna, letiště slibuje v budoucnu využívat co nejméně. Na pondělním slavnostním otevření hlavní ranveje to řekl ředitel letiště Jiří Pos.

"Využití vedlejší dráhy bude do budoucna opravdu v míře marginální, ať z pohledu nějakých extrémních povětrnostních podmínek, nebo běžné údržby (hlavní dráhy), což je odstraňování zejména nánosů gumy," uvedl Pos. Letiště podle něj dokončuje materiály pro získání územního rozhodnutí pro stavbu takzvané paralelní dráhy, která by měla být rovnoběžná se současnou hlavní ranvejí. Stavět by se podle Pose mělo začít v roce 2016 a otevření nové dráhy by se mohlo uskutečnit v roce 2019.

Kladno další plány letiště vítá

Během oprav hlavní dráhy přistávala letadla směrem od Prahy a vzlétala směrem na Kladno. Po uvedení paralelní dráhy do provozu bude současná hlavní dráha sloužit pro vzlety letadel směrem na Jeneč, kdežto na paralelní dráhu se bude přistávat směrem od Nebušic. Kapacita dráhového systému by měla vzrůst na 72 vzletů a přistání za hodinu z dnešních zhruba 46 v nejvytíženějších časech.

Podle primátora Kladna Dana Jiránka ale letiště pro město není jen obtěžujícím sousedem, ale především zaměstnavatelem celé řady kladenských občanů. Město proto plány na rozvoj letiště a především paralelní dráhy vítá. Rozšiřování letiště a růst jeho významu totiž s sebou přináší i další pracovní příležitosti v podnicích vznikajících v jeho blízkosti, jako je například chystaný sklad společnosti Amazon v Dobrovízu.

Oprava hlavní dráhy byla rozdělena na dvě části. První fázi oprav uskutečnilo letiště loni, kdy za tři měsíce vyměnilo zhruba kilometr povrchu dráhy. Nynější druhá fáze, kdy se opravoval zbytek ranveje v délce téměř tří kilometrů, začala letos 15. května. Celá oprava vyšla zhruba na 520 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK