19. ledna 2009 12:57 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Hledá se kupec ČSA

Letadlo v barvách ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo v barvách ČSA | foto: Reprofoto

PRAHA Vláda odstartovala prodej Českých aerolinií. Ministři schválili dokument ministerstva financí, který vymezuje podmínky výběrového řízení na nového majitele aerolinek.

Stát vlastní téměř 92 procent akcií firmy a výnos privatizace se odhaduje až na pět miliard korun. Nový majitel má být znám do konce letošního září.

Topolánek: Prodej ČSA je nutný pro privatizaci letiště
Výběrové řízení bude dvoukolové. V prvním kole musí zájemce prokázat plnění základních ekonomických a technických kritérií a bude prověřen i "z hlediska zahraničně-politické bezpečnosti". Právo rozhodnout o postupujících z prvního kola si pro sebe vymínila vláda.

Podle Topolánka se předpokládá, že do druhého kola postoupí pět až sedm společností. Premiér zdůvodnil nutnost prodeje ČSA mimo jiné tím, aby se "uvolnil prostor pro privatizaci letiště". Vláda také může kdykoliv soutěž zrušit, uvedl premiér.

Vláda se dokumentem ministerstva financí zabývala už před několika týdny. Vrátila jej ale k přepracování. "Nyní je kladen větší ohled na strategické zájmy státu," uvedl ministr sociálních věcí Petr Nečas.

ČSA si musí zachovat status národního dopravce
Adept na nového majitele bude muset mimo jiné zaručit, že letecká přeprava zůstane hlavním předmětem podnikání ČSA, že domovským letištěm bude nadále pražská Ruzyně a že si ČSA zachovají status českého národního dopravce. Ve druhém kole bude jediným kritériem cena. Vítěze určí vláda na základě doporučení ministerstva financí.

Odhady výnosů z prodeje aerolinií se různí; většinou se pohybují od 3 a půl miliardy do pěti miliard. Mnohem větší výnos si představuje předseda dozorčí rady firmy Ivan Kočárník. Týdeníku Ekonom řekl, že za pět miliard by ČSA neprodal, jeho představám by odpovídal spíše dvojnásobek.

Zájem o aerolinie veřejně potvrdily zatím ruský Aeroflot a český Travel Service.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz