8. ledna 2015 20:49 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Honda dostala v USA nejvyšší pokutu. Nehlásila úmrtí, zranění a závady

Automobilka Honda (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Honda (ilustrační foto). | foto: Reuters

WASHINGTON Japonská automobilka Honda zaplatí americké vládě pokutu 70 milionů dolarů (1,6 miliardy korun) za to, že včas neohlásila stovky případů úmrtí a zranění z nehod svých vozů ve Spojených státech.

Sdělilo to ministerstvo dopravy USA. Podle agentury Reuters jde o nejvyšší pokutu, jakou kdy nějaká automobilka v USA zaplatí za porušení pravidel Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA).

Honda v listopadu přiznala, že za období od července 2003 do června 2014 neoznámila 1729 případů poranění či úmrtí ve svých vozech. NHTA ji poté začala vyšetřovat kvůli porušení pravidel, vyžadujících po automobilkách urychlené ohlašování všech závad v záruční lhůtě, úmrtí, zranění a škod, které jim zákazníci oznámí.

„Nebudeme to tolerovat“

Honda zdůvodnila své pochybení závadami v počítačových programech. Připustila ale také, že se opírala o „příliš úzký výklad“ svých zákonných povinností.

„Nemůžeme a nebudeme tolerovat, pokud nám výrobci automobilů nebudou hlásit veškeré bezpečnostní problémy, protože když o nich nebudeme vědět, budou nám chybět podstatné díly do skládačky našeho systému svolávání vozů do servisů, který používáme k nápravám a k ochraně veřejnosti,“ uvedl ministr dopravy Anthony Foxx. Viceprezident severoamerické pobočky Hondy Rick Schostek sdělil, že firma tuto záležitost již vyřešila a učinila nápravné kroky.

  • Několik případů, které Honda neohlásila, se týkaly i závad potenciálně nebezpečných airbagů od japonského dodavatele Takata.
  • S závadami u airbagů Takaty se po celém světě spojuje nejméně pět úmrtí a desítky zranění.
  •  Automobilky svolaly kvůli vadným airbagům Takaty po celém světě od roku 2008 více než 16 milionů vozů.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz