Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Hororová cesta k Jadranu? Rakušanům začínají prázdniny a varují před kolonami

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA/VÍDEŇ Tisíce Čechů, kteří dnes ao víkendu vyrážejí autem na jih k Jaderskému moři, čekají perné chvíle na silnicích. Kromě mnoha opravovaných úseků na D1, nejvytíženější tranzitní tepně Česka, musejí s potížemi počítat i u našich jižních sousedů.

Průjezd po rakouské dálnici A4 směrem ke slovinským hranicím budou komplikovat nejen uzávěrky, ale i nebývale hustý provoz. Rakouský automobilový klub ÖAMTC varuje před hodinovými kolonami.

Důvodem je začátek školních prázdnin v polovině rakouských spolkových zemích – konkrétně v Horních Rakousích, Salcbursku, Tyrolsku, Vorarlbersku, Korutanech a Štýrsku. Škola navíc končí i dalším evropským národům, které přes Rakousko tradičně míří na jih Evropy. Prázdniny začínají většině Nizozemců a také obyvatelům nejlidnatější německé spolkové země – Severního Porýní-Vestfálska.

Již tak hustý prázdninový provoz budou komplikovat i dvě akce, kvůli nimž se na silnice vydají další tisíce návštěvníků. Od včerejška až do soboty se na závodišti Salzburgring koná festival taneční hudby Electric Love Festival. Po cestě do Salcburku tak policie doporučuje jet po dálnici A1 a vyhnout se romantické horské silnici 158, která vede kolem solnohradských jezer.

Silniční provoz ovlivní i poslední dvě etapy cyklistického závodu Österreich Radrundfahrt. Dnes se závodí v okolí Štýrského Hradce, v sobotu se jede finále s cílem ve Vídni. Závodníci ovšem nepojedou po frekventovaných silnicích.

Rakušané varují před velmi hustým provozem také na silnici B7, která spojuje Poysdorf s Vídní a leží na nejvytíženější trase z Česka k Jaderskému moři, která vede přes Mikulov. Podobně ucpaný bude o víkendu i průjezd Vídní.

Kolik stojí cestování po Evropě.

Příznivou zprávou naopak je, že na dálnici A2 z Vídně do Štýrského Hradce už je pouze jedno velké zúžení. Jde o pětikilometrový úsek mezi městem Wiener Neustadt a Grimmensteinem. Úsek u Krumbachu, kde byl provoz sveden jen do jednoho pruhu, už je opravený.

Další krušný víkend čeká rakouské silnice v samém závěru července, kdy prázdniny začínají školákům na jihu Německa, v Bavorsku a Bádensku-Württembersku.

V opačném směru – od Jadranu do Německa a Česka – se Rakousko auty zahltí zejména ve druhém a třetím týdnu v srpnu. „To se z dovolené na jihu vracejí někteří Němci a Nizozemci, ale také Češi a Poláci,“ říká mluvčí ÖAMTC Herbert Thaler.

I když jsou husté kolony v Rakousku nepříjemné, největším komplikacím se čeští turisté vyhnou. Téměř neprůjezdnou se včera stala dálnice A4, která navazuje na maďarskou M1. Důvodem jsou zpřísněné kontroly na hraničním přechodu Nickelsdorf-Hegyeshalom, které v Rakousku způsobily až třicetikilometrové kolony.

Dvojitá hraniční kontrola

Ucpaná hranice dokonce vyvolala diplomatický konflikt. Zatímco rakouští pohraničníci kontrolují turisty na základě předem ohlášené výjimky z pravidel schengenského prostoru, Maďaři dočasné kontroly obnovili kvůli zvýšenému riziku dopravních nehod. Takové vysvětlení se ale Vídni nezdá.

„Maďarsko kontroluje, i když pro to neuvedlo důvod,“ prohlásil rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka. Maďarský šéfdiplomat Péter Szijjártó naopak kontroval tím, že ke kontrolám nemají žádný důvod Rakušané.

Prozatím bez potíží je průjezd po rakouských dálnicích A1 a A8 do Německa. I tam němečtí pohraničníci namátkově kontrolují doklady, provoz je ale plynulý. Žádné velké komplikace nejsou ani po cestě od Jadranu na chorvatsko-slovinské hranici, která tvoří vstup do Schengenu.

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Dagmar Havlová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Dagmar Havlová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Dagmar Havlová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...