Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
9. července 2016 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Hororová cesta k Jadranu? Rakušanům začínají prázdniny a varují před kolonami

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA/VÍDEŇ Tisíce Čechů, kteří dnes ao víkendu vyrážejí autem na jih k Jaderskému moři, čekají perné chvíle na silnicích. Kromě mnoha opravovaných úseků na D1, nejvytíženější tranzitní tepně Česka, musejí s potížemi počítat i u našich jižních sousedů.

Průjezd po rakouské dálnici A4 směrem ke slovinským hranicím budou komplikovat nejen uzávěrky, ale i nebývale hustý provoz. Rakouský automobilový klub ÖAMTC varuje před hodinovými kolonami.

Důvodem je začátek školních prázdnin v polovině rakouských spolkových zemích – konkrétně v Horních Rakousích, Salcbursku, Tyrolsku, Vorarlbersku, Korutanech a Štýrsku. Škola navíc končí i dalším evropským národům, které přes Rakousko tradičně míří na jih Evropy. Prázdniny začínají většině Nizozemců a také obyvatelům nejlidnatější německé spolkové země – Severního Porýní-Vestfálska.

Již tak hustý prázdninový provoz budou komplikovat i dvě akce, kvůli nimž se na silnice vydají další tisíce návštěvníků. Od včerejška až do soboty se na závodišti Salzburgring koná festival taneční hudby Electric Love Festival. Po cestě do Salcburku tak policie doporučuje jet po dálnici A1 a vyhnout se romantické horské silnici 158, která vede kolem solnohradských jezer.

Silniční provoz ovlivní i poslední dvě etapy cyklistického závodu Österreich Radrundfahrt. Dnes se závodí v okolí Štýrského Hradce, v sobotu se jede finále s cílem ve Vídni. Závodníci ovšem nepojedou po frekventovaných silnicích.

Rakušané varují před velmi hustým provozem také na silnici B7, která spojuje Poysdorf s Vídní a leží na nejvytíženější trase z Česka k Jaderskému moři, která vede přes Mikulov. Podobně ucpaný bude o víkendu i průjezd Vídní.

Kolik stojí cestování po Evropě.

Příznivou zprávou naopak je, že na dálnici A2 z Vídně do Štýrského Hradce už je pouze jedno velké zúžení. Jde o pětikilometrový úsek mezi městem Wiener Neustadt a Grimmensteinem. Úsek u Krumbachu, kde byl provoz sveden jen do jednoho pruhu, už je opravený.

Další krušný víkend čeká rakouské silnice v samém závěru července, kdy prázdniny začínají školákům na jihu Německa, v Bavorsku a Bádensku-Württembersku.

V opačném směru – od Jadranu do Německa a Česka – se Rakousko auty zahltí zejména ve druhém a třetím týdnu v srpnu. „To se z dovolené na jihu vracejí někteří Němci a Nizozemci, ale také Češi a Poláci,“ říká mluvčí ÖAMTC Herbert Thaler.

I když jsou husté kolony v Rakousku nepříjemné, největším komplikacím se čeští turisté vyhnou. Téměř neprůjezdnou se včera stala dálnice A4, která navazuje na maďarskou M1. Důvodem jsou zpřísněné kontroly na hraničním přechodu Nickelsdorf-Hegyeshalom, které v Rakousku způsobily až třicetikilometrové kolony.

Dvojitá hraniční kontrola

Ucpaná hranice dokonce vyvolala diplomatický konflikt. Zatímco rakouští pohraničníci kontrolují turisty na základě předem ohlášené výjimky z pravidel schengenského prostoru, Maďaři dočasné kontroly obnovili kvůli zvýšenému riziku dopravních nehod. Takové vysvětlení se ale Vídni nezdá.

„Maďarsko kontroluje, i když pro to neuvedlo důvod,“ prohlásil rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka. Maďarský šéfdiplomat Péter Szijjártó naopak kontroval tím, že ke kontrolám nemají žádný důvod Rakušané.

Prozatím bez potíží je průjezd po rakouských dálnicích A1 a A8 do Německa. I tam němečtí pohraničníci namátkově kontrolují doklady, provoz je ale plynulý. Žádné velké komplikace nejsou ani po cestě od Jadranu na chorvatsko-slovinské hranici, která tvoří vstup do Schengenu.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...